Serbest Bölgelerdeki Yatırım 2.5 Milyar Doları Aştı

Serbest Bölgelerdeki Yatırım 2.5 Milyar Doları Aştı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İhtisas Serbest Bölge Tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda serbest bölge yatırımları ile ilgili açıklamalar yapan Ruhsar Pekcan, ilk serbest bölgenin 1985 yılında kurulduğunu ve şuan 18 serbest bölge bulunduğunu belirttiği açıklamalarında serbest bölgelerde bin 900’ü aşkın firmanın faaliyet gösterdiğini belirtti. Bin 900 firmanın 500’ü aşkının yurt dışı kaynaklı firmalar olduğunu açıklayan Bakan Pekcan, bu serbest bölgelerde 80 binden fazla istihdam sağlandığını da belirtti. Serbest bölgelerde 2020 yılında 22 milyar dolarlık ticaret hacminin oluştuğunu açıklayan Pekcan, %62 oranında da ihracat gerçekleştiğini belirtti. Bakan Ruhsar Pekcan serbest bölgelere bugüne kadar yapılan yabancı sermayeli yatırımların 2.5 milyar doları aştığını belirtti.

İhtisasa Serbest Bölgelerinde Yatırım Yapan Firmalara İlave Destekler Sağlanıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamalarında yeni serbest bölgelerin kurulmasına yönelik amaçlarını açıklayarak, bugüne kadar serbest bölgelerde faaliyet gösteren firmalara ve serbest bölge işleticilerine birçok destek sağlandığını belirtti. İlerleyen dönemlerde Ar-Ge yoğunluklu, yüksek katma değerli, inovasyon ve teknoloji odaklı yeni serbest bölgelerin kurulmasını hedeflediklerini belirten Bakan Pekcan bunun için verdikleri destekleri sürdüreceklerini açıkladı.

İhtisas Serbest Bölgelerinde yatırım yapan firmaların sektörel olarak karlarının arttırılmasına yönelik kira, nitelikli istihdam, faiz ve kar payına yönelik bir çok destek sağlandığını belirten Bakan Pekcan, hali hazırda sunulan serbest bölge faaliyeti desteklerine ek olarak firmaların istihdam ettikleri her 10 nitelikli personelin birinin yıllık 15 bin dolara kadar olan brüt ücretinin yarısının ve firmaların kiraladıkları arazi ya da benzeri mekanlarının yıllık 75 bin dolara kadar olan kiralarının yarısının karşılanması gibi destekler de sağlandığını da belirtti.

Bölge Kurucularına ve İşleticilerine Kredi Desteği Veriliyor

Bakan Pekcan açıklamalarında serbest bölgelerde yatırım yapan firmalar ile birlikte serbest bölge kurucu ve işleticilerine de destek sağlandığını açıkladı. Serbest bölgelerin kurucularının bu süreçte ciddi taahhütlerin altına girdiğini belirten Bakan Pekcan, taahhütlerin eksiksiz ve amaca uygun gerçekleştirilmesi için serbest bölge kurucularının desteklendiğini belirterek, 10 yıl süre ile kullanılacak krediler için faiz ve kar payı desteği sunulduğunu belirtti.

Yazılım Hizmetlerinde İhracat Oranı 3 Milyar Doları Aştı

Bakan Pekcan açıklamalarının sonunda İstanbul İhtisas Serbest Bölge’sinin fiili kuruluşunun 2020 yılında büyük ölçüde tamamlandığını ve bu serbest bölgede yazılım ve bilişim alanlarında 30 firmanın faaliyet göstermeye başladığını açıkladı. Yazılım ve yazılım hizmetleri alanında da gelişmeler yaşandığını belirten Pekcan, bu alanda 3 milyar doları aşkın ihracat rakamına ulaşıldığını belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!