SGK Prim Yapılandırma Önemli Tarih, Ödeme Yapılmazsa Ne Olur

SGK Prim Yapılandırma Önemli Tarih, Ödeme Yapılmazsa Ne Olur
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK prim borçlarına yönelik olarak ilk taksit ödemelerinin son ödeme tarihi bugün itibariyle doluyor. Ödeme yapamayanlar için hak tanımak için uzatılmış olan son ödeme tarihi 1 Mart itibariyle dolmuş olacak. Yapılandırma yapıp taksit ödemeyenler ise ödeme yapılmazsa yapılandırmanın ne olacağını merak ediyorlar. Bunun yanında yapılandırma kapsamında tüm taksitlerini tek seferde peşin olarak ödeyenlere YİÜFE oranında hesaplama yapılarak söz konusu tutardan yüzde 90, idari para cezalarında ise yüzde 25 indirim uygulanmış oluyor.

Resmi Gazete’de Tarih Verildi

30 Aralık 2020 tarihinde yayımlanmış olan Resmi Gazete kararı kapsamında 1 Şubat 2021’de sona ermiş olan SGK yapılandırma başvuru tarihi daha fazla kesimin bu haktan yararlanması için uzatılmıştı. Bu bakımdan yapılandırma yapmış olanlar için yapılandırmalarının geçerli olması için 1 Mart mesai bitim saatine göre ilk taksitlerini ödemeleri gerekiyor, daha sonra ise SGK tarafından uzatma yapılmayacağından taksitlerin ödenmemesi halinde yapılandırmaları bozulmuş olacak.

Kanın kapsamında alacakların ilgili tarihe kadar peşin ödenmesi halinde sözü edilen indirim oranlarından da yararlanmak mümkün hale geliyor. İndirimin yanı sıra peşin olarak yapılan ödemelerde yapılandırılmış borçlar ile ilgili olarak herhangi bir katsayı uygulaması da yapılmayacak.  Uygulamanın devam etmesi ve indirim oranlarından da yararlanmak için mutlaka bugün mesai bitimine kadar ödemelerin tamamlanması gerekiyor.

Taksit Ödenmezse Ne Olur?

Söz konusu yapılandırma için bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi halinde ya da eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı bozuluyor ve kişilerin borçları eskisi gibi ödenmesi gerekiyor. Yapılandırılmış olan borçların taksitler ile ödenmesi talep edildiği halde ise başvuru esnasında sunulan 6, 9, 12 ya da 18 aylık eşit taksitlerin seçilmesi gerekiyor. Bu taksitler daha sonradan değiştirilmiyor. Bu bakımdan yapılandırma kapsamında olan borçların ödenmesi için ilk taksitin 1 Mart tarihinde ödenmesi gerekiyor.

Taksitle ödeme kapsamında yapılandırılmış olan borçlar, belirlenmiş olan katsayılar oranında arttırılacak şekilde tahsil ediliyor. Katsayılar bu kapsamda 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,045, 9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1,083, 12 taksitte 24 yapılacak ödemelerde 1,105, 18 taksitte 36 ayda yapılacak olan ödemelerde ise 1,150 olarak uygulanıyor. Bu kapsamda taksit sayısı az olanlar daha az katsayı farkı ödeyerek borçlarını daha düşük tutarlar üzerinden ödeme imkânına sahip oluyorlar. Peşin ya da toplam borcun iki taksit kapsamında ödenmesi durumunda ise önemli oranlarda indirim uygulaması yapılıyor. Yapılandırma yapanların taksit ödemelerini GİB resmi internet sitesinden, anlaşmalı bankalarından ya da PTT şubelerinden bugün mesai bitimine kadar yapmaları gerekiyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!