Şimdi De Guggenheim Kripto Sektörüne Giriyor!

Şimdi De Guggenheim Kripto Sektörüne Giriyor!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dev şirketler kripto para sektörüne giriş yapmaya devam ediyor. Son dönemlerde büyük şirketlerin sektöre arka arkaya girmesinin ardından, son olarak dev varlık yönetici şirketi Guggnheim Partners da 500 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) yatırımı ile sektöre giriş yapacağını duyurdu. Guggenheim Partners’tan önce Bitcoin’e ilgi duyan birçok dev şirket ve büyük yatırımcı da bulunuyordu. Örneğin 2020 yılının başlarında büyük yatırım efsanesi Paul Tudor Jones, merkez bankalarının sert politikalarına karşı, Bitcoin’in nasıl enflasyon karşıtı bir duruş işlevi gösterebileceğini özetleyen bir not yayınlamıştı. Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones bu notunun ardından Ekim ayında da Bitcoin’i artık daha fazla sevdiğini dile getirerek, yılın başındaki duruşunu tekrarlamıştı. Bir başka milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller da Kasım ayı başlarında Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklamıştı. Öte yandan yurtiçinde de Galatasaray Spor Kulübü kendi token’i olan GAL altcoinini çıkardı ve son olarak Facebook da kendi altcoini Libra’yı 2021 yılı başlarında piyasaya süreceğini duyurdu.

Şirket 5 Milyar Dolarlık Fonun %10’u İle BTC Satın Alacak

233 milyar dolar değerinde varlık yatırımını yöneten dev şirket Guggenheim Partners, kripto para sektörüne giriş yapmak için kolları sıvadı. Partners’ın kollarından biri olan Guggenheim Funds Trust, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na yaptığı başvuru ile 500 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın almayı düşündüğünü duyurdu. Guggenheim, yaptığı başvurusunda kendi şirket kontrolünde bulunan Makro Fırsatlar Fonu isimli bir fonun %10’unu Bitcoin’e ayırmayı planladığını bildirdi. Şirketin BTC için ayırdığı tutar ise 500 milyon dolar idi, yani şirketin Makro Fırsatlar Fonu’nda 5 milyar dolar gibi bir kredi bulunuyor.

Grayscale Sektörün Tröstünü Elinde Tutuyor

CoinDesk’ten alınan bilgiye göre, Wall Street’in dev şirketi Guggenheim bu yatırım işlemini Grayscale aracılığı ile gerçekleştirmek istiyor. Digital Currency Group’a bağlı olan Grayscale, sadece kurumsal yatırımcılara hizmet veriyor ve aralarında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin bulunduğu birçok farklı para biriminin tröstünü yönetiyor.

Tröst; bir endüstri dalının, bir ortaklar grubunun eline geçmesi ile gerçekleşen tekelciliğin gelişmiş şeklidir. Serbest rekabete dayanan anamalcılık, bu rekabetin sonucunda tekelciliğe dönüşmüştür. Sektördeki tekeller de birbirleri ile rekabet ettiğinden, kardan zarar eden dev şirketler birleşerek fiyatları dilediği seviyede tutmak ve daha fazla kar etmek yolunu tercih etmiştir. Yani tröst, tekelciliğin en gelişmiş şekillerinden biridir ve tröstün daha etkili ve güçlü şekli ise konsorsiyumdur. Grayscale şirketi de kripto para piyasalarında bir tröstü yönetiyor.

BTC Yatırım Hamleleri Piyasayı Olumlu Etkiledi

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü çıktığı 19 bin dolar seviyesinin üzerinden sert bir şekilde düşüşe geçen Bitcoin, Cumartesi akşamı tekrar hızlı bir yükselişle önce 17 bin 700 dolar seviyesini aştı ve ilerleyen saatlerde bu çıkışını hızlandırarak 18 bin dolar seviyesinin de üstüne çıktı. Paul Tudor Jones gibi dev yatırımcıların BTC satın alması, piyasa üzerinde olumlu bir etki yarattı. Guggenheim’ın da BTC satın hamlesi ile piyasada oluşan olumlu hava perçinlenmiş oldu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!