Siyasette Zübük Polemiği

Siyasette Zübük Polemiği
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Azizi Nesin’in bir romanında siyasi bir karakter için kullandığı “Zübük” kavramından bu sefer  Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek nasibini aldı.

Özetle bu zübüğü ciddiye almayın

Doğu Perinçek’in Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş ile ilgili olarak 140 journos Kısmen İktidar belgeselinde kullandığı “Kulaklarını çektim.” İfadelerine tepki gösteren TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Bu zübüğü ciddiye almayın” diyerek siyasette zübük polemiğine bir yenisini kattı.

Deniz Gezmiş ile Mahir Çayan’ın kulaklarını çektim

Belgeselin en dikkat çeken bölümlerinden birisi Perinçek’in Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan’la ilgili yaptığı açıklama   oldu. Deniz Gezmiş’in Filistin’e giderken kendisinden izin istediğini belirterek Perinçek’in “Deniz Gezmiş ile Mahir Çayan dolduruşa geldi. Kulaklarını çektim. Toyluk bu. Hepsi çoluk çocuk.” İfadeleri Erkan Baş’ın sert tepki göstermesine neden oldu.

Kısmen İktidar belgeseli olay oldu

Doğu Perinçek ile ilgili çekilen “Kısmen İktidar” adlı belgesel sosyal medya mecrası YouTube’da izleyicilerle buluştu. Şimdiye kadar 300 binden fazla kişinin izlediği belgeselde Perinçek’in kullandığı ifadeler olay oldu. gündem yaratacak açıklamalar yaptı.

Perinçek’in bu sözlerine başta Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş olmak üzere sol kesimden çok sayıda tepki geldi. Erkan Baş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Konu Perinçek bile olsa tümünü izlemeden yorum yapmamak için açtım, 3 dakika sonra kapattım. İlk oyumu 61 seçiminde TİP’e verdim diyor, Aybar’ın konuşmasından etkilenmiş.” Dedikten sonra TİP’in 1961 seçimlerine giremediğini ve Aybar’ın ise 1962’de genel başkan olduğunu ekleyerek “özet, bu Zübüğü ciddiye almayın!” ifadelerini kullandı.

Türk siyasetinde Zübük karakteri

Türk siyasetinde Zübük karakterinin olup olmadığını herkes merak ediyor ama  Aziz Nesin’in yazdığı Zübük adlı eseri siyasi hayatın önemli bir tipini deşifre eden çok başarılı bir hiciv romanı olarak güncelliğini koruyor.

Zübükzade İbrahim isminde bir uyanık

Zübükzade İbrahim adlı birisi katip olarak başladığı iş hayatında halktan aldığı rüşvetlerle kısa sürede zengin oluyor. İbrahim halkı kandırma sanatını daha sonra da çok başarılı şekilde yürüterek  yaşadığı beldeye belediye başkanı seçilmeyi başarıyor. Belediye Başkan olduktan sonra ise kişisel çıkarlarını sürdürmek uğruna türlü yöntemler kullanarak kandırmayı ve birbirine düşürmeyi başarmıştır. Başkanlığı döneminde başarılı hiçbir icraatı olmamasına rağmen muhalif partinin etkin isimlerinden birisinin kızını evlenmek vaadiyle kandırarak milletvekili seçilmeyi de başarıyor. Ankara’nın yolunu tutan Zübükzade İbrahim, güvenilmez kişiliğiyle siyasette iki yüzlülüğü, yalancılığı ve ilkesizliğini sürdürerek en sonunda partisini satarak başka bir muhalif parti ile anlaşıp bakanlık koltuğunu bile oturuyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!