Snowden: CBDC’ler Enflasyon Sorununu Çözmez

Snowden: CBDC'ler Enflasyon Sorununu Çözmez
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski istihbaratçı Edward Snowden yapımcı ve gazeteci Naomi Brockwell ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşisinde Bitcoin ve merkez bankası dijital para birimleri hakkında yorumlarını açıklayan Snowden’ın açıklamaları şaşırttı.

Edward Snowden katıldığı programda Bitcoin’in geleceğine inandığını belirtirken merkez bankası dijital para birimlerinin ise parlak bir gelecekleri olmadığını iddia etti. Bitcoin hakkında birçok olumlu yorumda bulunan ve kendisinin de kullanmayı tercih ettiğini açıklayan Snowden Bitcoin’de gördüğü açıklardan da bahsetti. Bitcoin’in gizlilik ve ölçeklendirebilirlik noktasında açığı olduğunu belirten Snowden, merkez bankası dijital para birimlerini ise iyi bir gelecek beklemediğini, devletlerin Bitcoin’e rakip yaratmaya çalıştıklarını ancak CBDC’lerin Bitcoin’in yerini almasının mümkün olmadığını söyledi.

Devletler Bitcoin’e Rakip Yaratmaya Çalışıyor

Birçok devletin son zamanlarda merkez bankası dijital parasını çıkarmaya çalıştığını hatta bu konuda bir yarışa girdiklerini aktaran Snowden, devletlerin artık dijital paranın önemini fark ettiğini belirtti. Merkez bankası dijital para birimlerinin Bitcoin’e rakip olarak ortaya konduğunu de söyleyen Snowden, CBCD’lerin halk için gerçekten arzun uyandırmayacağını ve fiat para birimlerinin başka bir versiyonu olduklarını söyledi. CBDC’ler ile hükümetlerin teşvik ödemelerini daha etkin yapmakta avantaj saplayacağını belirten Snowden, dijital paraların birçok sorunu çözme noktasında ise işlevsiz kalacağını aktardı. Merkez bankası dijital para birimlerinin enflasyon ve gizli vergi problemlerini çözemeyeceğini aktaran Snowden, finansal olarak bunu anlayacak gelişmişlikte olmayan birçok insan olduğunu dolayısıyla CBDC’lerin talep görebileceğini belirtti.

Snowden: Bitcoin Ağının 2 Önemli Açığı Var

Snowden Bitcoin hakkındaki değerlendirmelerinde, Bitcoin’in fiat para birimlerinin aksine enflasyon sorunlarını çözme noktasında son derece etkin olduğunu açıklamakla beraber farklı açıkları bulunduğunu da aktardı. Bitcoin’in gizlilik ve işlem hacmi problemlerini hala aşamadığını belirten Snowden, Bitcoin gibi büyük ölçekli işlemlerde gerekli olan gizlilik skalasının hala sağlanamadığını ve geliştiricilerin bu konuda yeteri kadar çalışmadığını belirtti. Snowden Bitcoin’in ihtiyaç duyduğu geliştirmelerin yeterince hızlı yapılmadığını belirterek buna şaşırdığını da sözlerine ekledi.

Dünyanın Bağımsız Araçlara İhtiyacı Var, Bu Araç Bitcoin

Edward Snowden Bitcoin’i gizlilik ve ölçeklendirebilirlik özellikleri açısından eleştirmekle beraber yine de kredi kartlarındansa Bitcoin’i tercih ettiğini açıkladı. Kredi kartları yerine Bitcoin kullanmayı tercih ettiğini söyleyen Snowden aynı zamanda Bitcoin’in açıklarının çözülmesinin de mümkün olduğunu belirtti. Dünyanın dijitalleşmeye devam ettiği bu süreçte kripto para birimlerinin daha popüler hale gelmekte olduğunu ve bunun kaçınılmaz olduğunu aktaran Snowden, dünyanın anonim işlemleri mümkün kılan bağımsız araçlara ihtiyacı olduğunu ve bu aracın da Bitcoin olduğunu belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!