SpaceX’ten Karbon Salınımlı Roket

SpaceX’ten Karbon Salınımlı Roket
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İklim değişikliği ve küresel ısınmasının sonuçlarından biri olan ve her geçen gün daha fazla hissedilmeye başlayan karbon miktarı ciddi bir problem olmaya devam ediyor. Bilim dünyasının önemli tartışmalarından olan karbon salınımını sıfırlamak ciddi bir hal almışken, elektrikli araçların önemi de artıyor. Tesla CEO’su Elon Musk ise karbon salınımını minimuma indirmek için elektrikli araç konusunda yeni projeleri ile gündeme geliyor.

Merlin Roketleri RP-1 Yakıtını Kullanıyor

SpaceX ve birçok uzay şirketi Merlin roket tasarımlarını kullanıyor ve bu roket tasarımlarında yakıt olarak RP-1 kullanıyor. RP-1 yakıtı pek çok jet motorunda kullanılan yakıtın daha rafine edilmiş hali olarak biliniyor. RP-1 sıvı oksijen ile karıştırılıyor ve yakılıyor. Bu durumda roket dışarıya karbondioksit, hidrokarbon, karbon monoksit ve azot oksitleri gibi gizli gazla bırakıyor.

Raptor Roketleri Yakıt Olarak Metan Kullanıyor

Super Heavy gibi daha yeni roketlerde ise Raptor motorları kullanılıyor. Merlin motorlarına göre daha az zararlı olan Raptor motorları ise RP-1 yerine yakıt olarak metan kullanıyor. Bu motorlarda metan molekülü ise iki oksijen molekülü ile takılıyor ve dışarıya yalnızca su ve karbondioksit çıkıyor. Raptor motorları kullanılan yakıt ve dışarı bırakılan kirleticiler açısından Merlin motorlarından çok daha gelişmiş durumda. Bununla beraber Elon Musk, Raptor motorlarının kirleticisi olan karbondioksitlerin hala büyük sorun yarattığını düşünüyor.

Elon Musk Metan Yakıtını Daha Temiz Hale Getirmenin Mümkün Olduğunu İddia Ediyor

Tesla CEO’su Elon Musk metan yakıtını daha temiz ve atmosfere daha faydalı hale getirmek için aklındakş projeyi duyurdu. Metan yakıtını daha temiz hale getirmenin mümkün olduğunu düşünen Elon Musk, roketin atmosferde bıraktığı karbondioksitin yakalanarak su eklenmesi ile Sabatier Reaction kullanılarak tekrar metan haline getirilmesinin mümkün olduğunu belirtti. Böylece bu metan daha sonra tekrar kullanılabilecek. Bununla beraber karbondioksit ve suyu metana dönüştürmek için hayli bir elektrik gerekiyor. Bunun ise güneş, su ya da rüzgar enerjisinden elde edilmesi planlanıyor.

SpaceX’in Bu Yeni Yöntemi Uzun Vadeli Kullanılamaz

SpaceX ilk olarak Mars’ta kullanmayı planladığı bu daha temiz yakıtı dünyada yapmayı planlıyor. Dünyada ise metan bilindiği gibi doğal gazdan elde ediliyor. Bununla beraber Sabatier ve metanı oluşturmak direkt olarak doğal gazı almaktan daha pahalıya mal oluyor. Aynı zamanda karbondioksit de dünya için oldukça önemli. Bu sebepler göz önüne alındığında ise SpaceX’in bu yeni projesinin çok uzun soluklu olmaması bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!