Tarihi Kiliseyi Defineciler Harap Ettiler

Tarihi Kiliseyi Defineciler Harap Ettiler
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gümüşhane il sınırları içerisinde bulunan ve 14’üncü yüzyılda yapılmış Hutura Kilisesi, Karadeniz’de bulunan 3 kutsal kiliseden birisi olarak kabul görüyor. 14’üncü yüzyılda Katolikler ile aralarında çıkan mücadeleler sonucunda kaçan ve Gümüşhane’nin Alemdar köyüne gelmiş olan üç Ortodoks papaz tarafından yapılan Hutura Kilisesi zamanla bakımsızlıktan, hem de son yıllarda definecilerin talanı ile kötü duruma geldi. Duvarları oyulan ve neredeyse tüm zemini kazılan kilise günümüzde bir harabe görünümü taşıyor. Yöre sakinleri ise kilisenin restore edilmesini ve turizme kazandırılmasını talep ediyorlar.

Hutura Kilisesi ile ilgili olarak araştırmalar yapan ve Ortodoks mezhebi ile sürekli görüş alışverişinde olduğunu ifade eden yazar Adnan Üçüncüoğlu’na göre kilise halihazırda tamamen define avcıları tarafından harap vaziyete getirildi. Konuyla ilgili olarak 2017 yılında açıklama yaptığını söyleyen Üçüncüoğlu o tarihte kilisenin turizme kazandırılması gerektiğini ifade etmiş ama gerekli adımların atılmadığını da belirtti.

İnanç Turizmini Geliştirmek İçin Önemli

Gümüşhane’nin Türkiye’nin en az turist çeken bölgesi olduğunu da söyleyen Üçüncüoğlu, bu kilisenin restore edilerek geri kazandırılması sonrasında önemli bir turizm akımı başlayacağını da belirtti. “Gümüşhane’nin kaderi sanayiye izin vermeyen bir coğrafyada kurulu olması ama inanç turizmini geliştirerek bu şehrin kaderi de tamamen değişebilir. Söz konusu kilisenin nasıl tahrip edildiğini herkes görüyor. Kilisenin arkasında bir kütüphane bulunuyordu ve içerisinde de 6 – 7 bin kitap vardı. Tabii o kitaplar da artık günümüzde yoklar. En azından bu kiliseye merkezden gelecek bir yol yapılsa, şimdiye kadar çekim merkezi haline gelmişti,” dedi.

Definecilere Karşı İhbar Yapılıyor

Hutura Kilisesi’nin restore edilerek kültürel miras olarak kazandırılması gerektiğini belirten Alemdar Köyü Muhtarı Yücel Berker de definecilerin sıklıkla kiliseye geldiklerini ve her geldiklerinde yapıya büyük zararlar verdiklerini açıkladı. Definecilerden haberdar olunca jandarmaya haber verdiklerini de söyleyen Berker, kilisenin koruma altına alınmadan definecilerin kazı yapmaktan vazgeçmeyeceklerini de belirti.

Eski medeniyetlerin bulunduğu bir bölgede yer alan Gümüşhane esasında çok sayıda tarihsel yapıya sahip görünüyor. Ancak bu tarihsel yapılar hem bakımsızlık hem de definecilerin kazıları sonucunda büyük zarar görüyor. Özellikle son yıllarda bölgede kazı yapan definecilerin sayısında artış olduğu görülüyor. Dumanlı köyü sınırları içerisinde bulunan Taşköprü yaylasında da 12 bin yıllık Dipsiz Göl de yine böyle bir kazı sonucunda yok edilmişti. Üstelik yasal izin ile yok edilen Dipsiz Göl’den ise define de bulunamadı. Daha sonra bakanlık tarafından Dipsiz Göl’ün tekrar canlandırılacağı söylense de göl kuruduğu için eski halini alması mümkün olmadı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!