TCMB Faiz Kararı Dolar Kurunu Düşürdü

TCMB Faiz Kararı Dolar Kurunu Düşürdü
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm piyasaların merakla beklediği faiz kararı bugün açıklandı. Değerli metallerle ve döviz kurları ile ilgili analizlerde bulunan birçok uzmanın uzun zamandır takip ettiği ve artmasını beklediği faiz kararı bugün açıklandı ve beklentiler doğrultusunda arttırıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi %17’ye yükseltti. TCMB kararından hemen sona dolar kuru düşüşe geçerken, borsa ise yükselişe geçti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bugün gerçekleştirdiği toplantı piyasalar tarafından uzun zamandır bekleniyordu. Birçok analist ve uzmanın %16,5 seviyesine yükseltileceği düşündüğü faiz %17’ye yükseltildi. Beklentiler doğrultusunda verilen kararın ardından piyasalarda da hareketlilik başladı. Enflasyonu düşürmek ve TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesine engel olmaya yönelik politikaları ile dikkat çeken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kritik faiz kararının açıklanmasının ardından açıklama da yaptı. Merkez Bankası’nın yılın son toplantısında beklendiği gibi faiz kararını arttırmasının ardından, piyasalardaki hareketlilik de ilgi odağı oldu. Döviz yatırımı yapan vatandaşlar dolardaki düşüşle para kaybı yaşarken, döviz birikimi olmayan vatandaşların ise ekonomilerinde yavaş yavaş toparlanmaya gidilmesi bekleniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dolar kuru üzerindeki etkisinin uzun vadede devam edip etmeyeceği ise merak konusu oldu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Açıklama Yaptı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini %2 oranında arttırıp %17’ye çıkardıktan sonra Merkez Bankası’ndan konu ile ilgili açıklama geldi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada Türk Lirası’ndaki değer kaybının gecikmeli etkilerinden bahsedildi. Uluslararası gıda fiyatlarınki yükselişin enflasyonu da kötü etkilediği belirtildi. Enflasyon belirtilerinin ve etkilerinin kontrol altına alınmasının gerekliliğinden bahsedilen açıklamada süreci iyileştirmek için güçlü bir parasal sıkıştırmaya ihtiyaç olduğu açıklandı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada 2020 yılının son çeyreğinde milli gelir oranlarında ve iktisadi faaliyetlerde güçlü bir seyir görüldüğü açıklandı.

TCMB Kararı Sonrasında Dolar Kapanışı Düşüşle Yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi kararından sonra en çok merak edilen konu doların ne yöne hareketlilik gösterdiği oldu. Uzun zamandır dolar yatırımcılarının yol çizmek için beklediği faiz kararının açıklanmasının ardından dolar kuru ise düşüşe geçti. Karar açıklanmadan önce 7.61 seviyesinde olan dolar, faiz kararının açıklanmasının ardından 7.57 seviyesine kadar geriledi. Dolar bugün dünkü kapanışa göre %0.9 oranında değer kaybederek kapanış yaptı.

Borsa Yükselişe Geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında dolar düşüşe geçerken borsalarda ise yükseliş yaşandı. Borsa İstanbul karar sonrasında güçlü bir yükseliş gösterdi ve 1.428.49 puan ile rekor kırdı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!