Temettü Ne Demek, Nasıl Alınır?

Temettü Ne Demek, Nasıl Alınır?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temettü kar payı anlamına gelmektedir. Bir işletme ortakların dönem içinde elde ettikleri kardan pay alma hakkına temettü adı verilmektedir. Temettü oranları şirketlerin yıl sonu bilançolarına bağlı belirlenmektedir. Yatırımcılar bu nedenle kararı dikkatli bir şekilde takip ederler. Bir şirketin yıl içinde elde ettiği dönem karı, şirketin yatırımcılarına ödeyeceği kar payının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Şirketin yıllık net dönem karı içinde vergiler ve diğer giderler çıkarıldıktan sonra, kalan kardan yüzde 20’lik olan kısım için temettü dağıtımı yapılmaktadır. Temettü dağıtım kararı yönetim kurulunun teklifi üzerine şirket genel kurulunda alınmaktadır.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almak isteyen kişilerin mutlaka hisse senedi sahibi olması gerekiyor. Bu sahiplikle birlikte ortaklık elde edilmektedir. Şirketin temettü ödeme gününde bu hakkı elde etmesini sağlar. Şirketin temettü dağıtımında bir gün önce alınsa dahi, hisse senedi ile birlikte temettü hakkından yararlanmak mümkündür. Temettü ne zaman dağıtılacaksa, bunun hakkında bildiri, genel kurul onayının ardından yapılmaktadır. Temettü bedeli nakit şekilde yatırım hesaplarına otomatik olarak yatırılmaktadır.

Temettü Miktarı Ne Kadar?

Temettü miktarı yüzde 20’den az olmayacak şekilde belirlenir. Vergiler ve diğer giderlerin şirket yıllık net dönem karından çıkarıldıktan sonra yüzde 20 bulunur. Temettü dağıtım şekilleri arasında genellikle hisse senedi olarak ya da nakit dağıtım yapılmasıdır. Bir kısım nakit bir kısımda hisse senedi olarak dağıtım yapılabilir. Bedelsiz sermaye artırımına giden şirketler kar paylarını hisse senedi şeklinde dağıtırlar. Bu durumda kar payı miktarı etkilenmiş olur. Piyasa üzerinden hissedarlara hisse senelerinin dağıtımı gerçekleştirilmiş olur.

Temettü Dağıtımı Zorunlu Mudur?

Temettü dağıtımı zorunlu bir durum değildir. Anca şirketlerin bulundukları piyasada adlarını duyurmaları ve herhangi bir konuda tercih edilmeleri için bunu yapmaları gerekmektedir. Yatırımcılar karar anlarında mutlaka şirketlerin temettü özelliklerine bakmaktadırlar. Temettü dağıtan şirketler yatırımcıların gözdesidir. Bu durumun en önemli sebebi, yatırımcıların gözünde temettü veren şirketlerin daha güvenilir olmasıdır. Şirketler sektörde ya da borsada sağlam bir yer elde etmek adına temettü dağıtımı yaparlar.

Temettü Dağıtımı Hisse Fiyatlarını Etkiler Mi?

Temettü dağıtımının hisse fiyatlarına etkisi düşürücü yönde olur. Maddi olarak bir kayıp varmış gibi görünse de, temettü güven sağlamanın bir kaynağıdır. Bu nedenle maddi kayıp olarak görülmez. Diyelim ki bir şirket 2 TL temettü verdi. Bu durumda şirketin hisesi 2 TL azalacaktır. Ancak temettü dağıtımından kaynaklı değer kazanan şirket, hisselerini daha çok satar. Bu durumda şirketin değeri yeniden artmaya başlar. Temettü dağıtımı ilk aşamada karsız gibi görünür. Ancak şirket kısa sürede daha çok kazanmaya başlar. Bu nedenle şirketler temettü ile birlikte gelen düşüşü olumsuz olarak nitelendirmezler.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!