Tesla Piyasa Değeri İle Rekor Kırdı

Tesla Piyasa Değeri İle Rekor Kırdı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında gösterdiği performans ile dikkat çeken şirketlerden biri olan Tesla, piyasa değeri ile yeni bir rekora imza attı. 2020 yılı boyunca piyasa değerinde yükseliş yaşanan Tesla, 800 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmayı başardı.

SUV Modeli Model Y Ucuz Satışa Çıkarıldı

Piyasa değeri beklenenin çok üstünde yükselen Tesla, 2020 yılında gerçekleştirdiği satış oranların ardından ucuz satışa çıkardığı SUV modeli ile birkez daha dikkatleri üzerine çekti. 2020 yılındaki yüksek satış oranları ve beklenmedik hamleleri ile piyasa rekoru kıran Tesla, SUV modeli Model Y’yi ucuz satışa çıkardığını açıkladı.

Tesla markasının SUV modeli Model Y aracı, Model 3 ile aynı platformu paylaşıyor. Marka Model Y’yi ucuz satışa çıkardıktan sonra fiyat aralığı ile ilgili de açıklama yaptı. Açıklamaya göre Model Y, markanın en ucuz otomobilinden 4 bin dolar daha pahalı durumda.

Tesla Üretim Kapasitesini Arttırmak İçin Çalışıyor

Tesla’nın ucuz satışa sunduğu SUV modelinin, Model 3 ile beraber Çin’de üretileceği de gündeme geldi. Son yıllarda üretim kapasitesini arttırmak için çabalayan Tesla’nın ucuz SUV modelini de Çin tesislerinde üretmeye karar vermesi ile Çin’deki üretim kapasitesinin genişletilmesi gündeme geldi.

ABD’li üretici firma Tesla bir yandan Çin’deki üretim tesislerini güçlendirmeye çalışırken diğer yandan yeni fabrikalar açmak için de çalışmalara başladı. Tesla şirketinin Avrupa’da da üretimi genişletmek istediği ve Almanya’da fabrika açma girişimi içinde olduğu biliniyor.

Tesla Hisselerindeki Yükseliş İle Elon Musk En Zengin İnsan Oldu

Tesla ve SpaceX şirketlerinin sahibi olan Elon Musk, Tesla hisselerinde yaşanan yükseliş ile beraber dünyanın en zengin insanı unvanına sahip oldu. Musk 185 milyar dolardan fazla serveti ile yıllardır dünyanın en zengin insanı unvanına sahip olan Jeff Bezos’u geride bıraktı.

Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos, 2017 yılından beri dünyanın en zengin insanı unvanının sahibiydi ve serveti de 184 milyar dolar olarak biliniyordu. 2020 yılında Tesla şirketinin gösterdiği yükseliş ve hisselerinin değerlenmesi ile beraber Tesla kurucusu Elon Musk’ın 185 doları geçen serveti Jeff Bezos’u geride bıraktı. Musk dünyanın en zengin insanı unvanının sahibi oldu.

Tesla şirketi 2020 yılında yaptığı araç satışları ile analistlerin tahminlerinin çok ötesine ulaşmış ve yıl boyunca toplam 499 bin 550 araç satmıştı. Tesla şirketi özellik son 3 ay içinde 180 bin 570 araç satarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!