TL Dolar Karşısında Tarihi Değer Kaybetti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı Para Politika Kurulu (PPK) toplantısından 200 baz puanlık faiz artış kararı çıkmıştı ve bu karar sonrası dolar/TL kuru 7,20 seviyelerine kadar gerilemişti. Hafta arasında, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ile birlikte dolar kuru, Asya piyasalarının açılışı sonrasında, yurtiçi piyasalarda seansın ilk saatlerinde 8,40 TL seviyesini gördü. Haftaya sert değer artışı ile başlayan dolar/TL kuru, daha sonra gün içinde dalgalandı ve yeniden 7,90 seviyesinin altına geriledi.

TL Dolar Karşısında Tarihi Değer Kaybetti
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında geçtiğimiz hafta dolar kuru 18 Mart tarihinde gerçekleştirilen Merkez Bankası PPK toplantısına odaklanmış ve toplantıya kadar haftayı durgun geçirmişti. 2021 yılında yaklaşık üç boyunca düşüş eğiliminde ve konsolidasyon sürecinde olan dolar kuru, 18 Mart tarihindeki PPK toplantısından 200 baz puanlık faiz artış kararı çıkmasıyla birlikte yeniden 7,20 TL seviyelerine kadar gerilemişti. Naci Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası’nın aldığı faiz artış kararının ardından, Naci Ağbal görevden alındı ve Merkez Bankası’nın başına Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Ekonomistler, bu değişimden sonra dolar kurunda artış olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu ve bu uyarılar gerçek oldu, dolar kuru değişim kararının ardından Asya piyasalarının seansa başlaması ile birlikte yükselişe geçti. Geçtiğimiz haftayı 7,20 seviyesinde kapatan dolar/TL kuru, yeni haftaya %17 değer artışı ile giriş yaptı ve 8,40 seviyesini gördü. Ardından gün içinde gevşeme yaşayan dolar kuru, yeniden 7,90 TL seviyesinin altına geriledi.

Kazanılan Kredibilite Yerini Soru İşaretlerine Bıraktı

2021 yılının ilk üç ayında, dolar kuru yeni ve zor bir kredibilite kazanmaya başlamıştı. Kasım ayında göreve getirilen Naci Ağbal ile birlikte ekonomi yönetimleri tarafından atılan adımlar, “ekonomide sıkı duruş” dönemi ve “kalıcı fiyat istikrarı” söylemleri ile kazanılan kredibilite, Mart ayı itibariyle yerini soru işaretlerine bıraktı ve Türk Lirası, dolar karşısında %10’un üzerinde tarihi bir değer kaybetti. Dolar kurundaki sert yükselişte Merkez Bankası Başkanlığı görevinde yaşanan değişiklik etkisini gösterdi.

Yüksek Faiz Karşıtı Kavcıoğlu Göreve Getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce dile getirdiği açıklamalarında faiz artışını eleştirdiğini ifade etmişti. Ancak Naci Ağbal döneminde totalde 875 baz puanlık faiz artışı yaşanınca Naci Ağbal görevden alındı, Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi yüksek faize karşı olduğu bilinen, Yeni Şafak ekonomi yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu göreve getirildi. Değişim sonrası küresel piyasalarda dolar karşısında hafta arası %17 değer kaybeden TL’nin bu kaybı yeni günde %9,5 seviyesinde sınırlandı.

Son 20 Yılda 2. Kez Tek Günde Çift Haneli Değer Kaybı

Cuma günü kapanışta 7,20 seviyelerine kadar gerileyen dolar/TL kuru, yeni gün açılışında 8,40 seviyesinden sonra 8,10 bandında işlem gördükten sonra tekrar 7,90 seviyesinin altına çekildi. TL’deki değer kaybı ile birlikte, son 20 yılda ikinci kez bir günde çift haneli değer kaybı yaşanmış oldu. Ağustos 2018 döneminde de benzer şekilde TL, dolar karşısında bir günde %15,1 değer kaybı yaşamıştı.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!