TL Dolar Karşısında Yüzde 15 Değer Kazandı

TL Dolar Karşısında Yüzde 15 Değer Kazandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında küresel bir kriz haline gelen ve sağlık krizinin yanı sıra tüm dünyada ekonomik bir dalgalanma da yaratan Covid-19 salgın sürecinde, Merkez Bankaları’nın para politikaları ve hükümetlerin destek paketleri ile salgının ekonomik anlamda olumsuz etkileri en aza indirilmeye çalışıldı. Bununla beraber ekonomik belirsizlik dolarda inanılmaz bir yükselişi de başlattı.

Dolar 6 Kasımda Tarihi Zirvesine Ulaşmıştı

2019 yılını 6’nın altında seviyelerde kapatan dolar 2020 yılında Covid-19 salgın sürecine bağlı yurt içinde ve yurt dışında yaşanan gelişmelerle dalgalı bir seyir gösterdi ve yıl boyunca hareketliliğini korudu. 2020 yılı boyunca dalgalı bir grafik çizen dolar 6 kasım günü ise 8.58 seviyesine kadar yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu. Doların 6 kasımda gördüğü zirveden sonra yurt içi para politikalarında bir takım değişiklikler yapılmaya başlandı.

TCMB Politika Faizini Arttırma Hamleleri TL’ye Güç Kazandırdı

Doların 6 kasımda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından 7 kasım günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevine Naci Ağbal getirildi. TCMB yeni başkanı Ağbal’ın fiyat istikrarı ile ilgili açıklamaları ile Türk Lirası değer kazanmaya başladı. TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın göreve başlaması ve piyasa dostu açıklamalar yapması da Türk Lirası’nın güçlenmesinde etkili olan hamleler arasında yer aldı. Ekonomide yeni dönem açıklamaları ile TL/Dolar kurunda başlayan düşüş 19 kasım TCMB Para Politikası Kurulu’nun politika faizini % 15’e yükseltmesi ise hızlandı. Erdoğan’ın açıklamaları ve TCMB’nin 24 aralıktaki son toplantısında politika faizini %17’ye çıkarması ile de Türk Lirası dolar karşısında güçlendi.

Türk Lirasını Güney Afrika Randı Takip Etti

Yurt içi ekonomi politikalarında yapılan değişiklikler ile Türk Lirası kasım ayından bu yana dolar karşısında %15 değer artışı yaşadı. Gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısındaki artışı ile en güçlü para birimi Türk Lirası olurken, ikinci sırada ise %7.1 artış ile Güney Afrika Randı yer aldı. Yaklaşık olarak 2 ayı kapsayan bu süreçte dolar karşısında Rus rublesi %5, Çek korunası %4.1, Brezilya reali %4, Meksika pesosu %3.5, Polonya zlotsysi %3 ve Güney Kore wonu %2 değer kazandı. Dolar dün Türk Lirası karşısında %2 oranında değer kaybı yaşayarak 120 eylülden bu yana en düşük seviyesini gördü ve 7.40 seviyesine kadar geriledi. Analistler Türk Lirası’nın bu güçlü yükselişini son aylarda izlenen finansal politikalarla ve enflasyonla mücadeleye yapılan vurgu ile ilişkili şekilde değerlendiriyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!