TL Haftayı Kayıpla Kapatmaya Hazırlanıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ile birlikte sert değer kayıpları yaşayan Türk Lirası, dolar karşısındaki kayıplarını %10 civarlarında tutuyor. Pazartesi günü seansa neredeyse 8,50 seviyesinde başlayan dolar/TL kuru, Mart ayının son işlem haftasında son güne 8,00 seviyesinin hemen altında giriş yaptı. Dolar/TL kuru, ani bir gelişme yaşanmaz ve ani hareketlilikler yaşamazsa haftayı %10 seviyelerindeki kayıpla kapatacak

TL Haftayı Kayıpla Kapatmaya Hazırlanıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasaları, Mart ayının son işlem haftasına oldukça hareketli başladı. Hafta arasında Naci Ağbal’ın görevden alınması ile birlikte başlayan sert hareketliliklerde Türk Lirası, dolar karşısında Pazartesi günü %16 oranında değer kaybederken, bu değer kayıplarını hafta içi yaşadığı toparlanmalar ile %10 seviyelerinde sınırladı. Ağbal’ın görevden alınması ile birlikte haftalık seansa 8,50 seviyesine yakın bir bölgede açan dolar/TL kuru, hafta içinde 7,70 seviyesine kadar çekildi ancak bu bölgede de tutunamayarak yeniden 7,90 üzerine çıktı. 8,00 TL seviyesinin hemen altında hareket eden dolar kurunda yaşanan dengelenmede yurtiçi yatırımcıların döviz satışları etkili oldu. Öte yandan yabancı yatırımcılar da Pazartesi ve Salı günleri TL cinsi varlıklarını azalttı ve döviz talebi oluştu. Dolar kurunda dengelenmeyi sağlayan bu hareketlilikler ile birlikte hafta başında sert değer kayıpları yaşayan Türk Lirası, sınırlı kazançlar ile 7,90 ile 8,00 TL arasında seyrediyor.

Borsada Son Durum

TCMB’de başkan değişimi yaşanması ile birlikte TL’nin sert değer kaybetmesi, yabancı yatırımcıları TL cinsi varlıklardan uzaklaştırdı ve bir döviz talebi oluştu. Bunun karşısında yurtiçinde yerli yatırımcıların hızla döviz satışına geçmesi ise bir denge oluşturdu. Pazartesi ve Salı günlerinde yaşanan bu sert hareketlilikler, Çarşamba günü yerini yatay seyre bıraktı ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilikler ile birlikte borsa, Perşembe günü %1,5 oranında geriledi ve bu gerileme ile birlikte borsada haftalık düşüş %9 oranında kaydedildi. Banka hisselerinde çıkışlar devam ederken, ihracatçı sanayi şirketlerinin hisseleri ise denge kazandı.

Gösterge Tahvilleri ve CDS Puanı

Borsada yaşanan değer kayıpları karşısında, Türkiye’nin gösterge 10 yıllık tahvilinde de %14 seviyesinden bir yükseliş başlamış ve seviye %19’u aşmıştı. Çarşamba günü yaşanan duruşma ile birlikte 10 yıllık gösterge tahvili %18,2 seviyesine geriledi. Türkiye’nin risk primini gösteren CDS, 315 seviyesinden başlattığı yükselişlerde bu hafta içinde 475 puanı gördükten sonra dün 453 – 463 puandan kapanış yaptı. Ekonomi piyasalarında yurtiçinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kabine değişikliğinde ekonomi alanında ve politikalarında değişime gidip gitmeyeceği takip edilecek.

Yatırımcılar Kabine Revizyonunu Bekliyor

Ekonomi yönetimlerinde yaşanan ani değişim ile piyasalarda sert dalgalanmalar yaşandı, gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabinede değişikliğe gidip gitmeyeceğine çevrildi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal “Cumhurbaşkanı yeni bir düzenlemeye gidecektir” açıklamasını yaptı ve bu açıklama ile birlikte yatırımcılar pozisyon belirlemek adına kabine revizyonunu beklemeye koyuldu.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!