TL’de Negatif Ayrışma Devam Ediyor

Kasım 2020 döneminde 8,58 TL ile tarihi zirvesini gören dolar kuru, ekonomi yönetimindeki değişimler ve atılan adımlar ile gevşemeler göstererek Şubat 2021 döneminde 6,89 TL seviyesine kadar çekilmişti. Ancak ABD Hazine tahvillerindeki artışa bağlı olarak tekrar yükseliş eğilimine giren dolar kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetimindeki yen dönem değişiklikleri ile birlikte bu yükselişlerini hızlandırdı. Haftalık bazda %4,8 oranında değer kaybeden Türk Lirası, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında bu hafta en çok değer kaybeden para birimi oldu.

TL'de Negatif Ayrışma Devam Ediyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar kuru, Kasım 2020 döneminde tarihi zirvesine ulaştıktan sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık görevinde ve Hazine ve Maliye Bakanlığı görevindeki değişikliklere bağlı olarak gevşemelere başlamıştı. Kasım, Aralık ve Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında alınan faiz artırma kararları ile gevşeyen dolar kuru, Mart ayının son işlem haftasına rekor yükselişler ile giriş yaptı. Merkez Bankası başkanlık görevi ve başkan yardımcılığı görevindeki değişimlere bağlı olarak sert yükseliş yaşayan dolar kuru, yeni günde 8,30 TL seviyesi üzerindeki seyrini koruyarak girdi. Türk Lirası, ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışlara bağlı olarak baskı altında kalmayı sürdürürken, küresel piyasalarda negatif ayrışmaya devam ediyor. Haftalık bazda Türk Lirası, %4,8 oranında değer kaybederek gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en çok değer kaybı yaşayan para birimi oldu. TL’deki değer kayıpları yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatına yükseliş olarak yansıdı.

TL Üzerindeki Baskı Artıyor

Yeni güne 8,3350 TL seviyesinde giriş yapan dolar kurunda yükseliş eğilimi devam ediyor. Kurdaki yukarı yönlü ivmelenme geçtiğimiz hafta hızını kaybetmemişti ve bu durum yeni hafta da değişmedi. Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikasının kredibilite kaybına uğraması, ekonomi yönetimlerinde beklenmedik değişiklikler yaşanması ve ABD Hazine tahvil getirilerinde artışlar yaşanması TL üzerindeki baskıyı ve piyasalardaki belirsizliği artırıyor.

Türkiye’nin 5 Yıllık CDS’leri Yeniden Artışta

TCMB başkanlığındaki görev değişikliğine ilk tepki olarak 22 Mart tarihinde 8,4850 seviyesine kadar yükselen dolar/TL kuru, daha sonra 8 TL seviyesinin altına gerilemişti ancak kur burada kalıcı olmadı ve dünkü satışların hızlanması ile birlikte yeniden 8,43 seviyesine kadar yükseldi. Enflasyonu düşürmek, para politikasında sıkı döneme geçmek ve bu amaçlar adına faiz artışına giden Naci Ağbal’ın görevden alınması, TL adına güvensizlik oluşturdu. Ağbal dönemi öncesinde 540 baz puanın üzerine çıkan Türkiye’nin risk prim değeri, Ağbal döneminde 300’ün altına gerilemişti ancak dünkü artışla Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri yeniden 481 baz puana yükseldi.

Altın Fiyatları

Yurtiçi piyasalarda TL’nin hızla değer kaybetmesine karşılık yatırımcılar yönünü altına çevirdi ve artan yoğun talep ile birlikte gram altın fiyatı 460 TL’ye kadar yükseldikten sonra dün dolardaki yükselişe tepki olarak gerileyen ons altına paralel olarak gram altın yeni günde %0,27 değer kaybıyla yeniden 450 TL seviyesine geriledi. Ons altın ise yazım sırasında 1.684 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!