TL’deki Değer Kaybı Enflasyona Nasıl Yansır?

Geçtiğimiz hafta arasında beklenmedik bir şekilde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve yerine Yeni Şafak ekonomi yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Bu karar sonrasında dolar/TL kuru ciddi bir yükseliş yaşadı ve 8,47 seviyesine kadar yükselen kur 7,90 seviyesi üzerinde dengelendi Merkez Bankası başkanlık görevinde yaşanan değişimin dolar kuruna olan etkisinin yanı sıra, vatandaşların alım gücüne ve enflasyona da dolaylı olarak ya da doğrudan yansıması bekleniyor.

TL'deki Değer Kaybı Enflasyona Nasıl Yansır?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Lirası, 2015 yılından bu yana dolar karşısında kademeli olarak değer kaybetti ve bu değer kayıplarına doğrudan etki eden gelişmelere son olarak Mart ayının son işlem haftasına girilirken yaşanan gelişmeler eklendi. Dolar/TL kuru, Kasım 2020 döneminde 8,58 ile tarihi zirvesini gördükten sonra aslında kademeli olarak düşüş göstermeye başlamıştı ve o tarihten bu yana gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasından Türk Lirası, dolar karşısında değer kazanarak diğer para birimlerine göre pozitif ayrışmıştı. Bu pozitif ayrışma ile birlikte Şubat ayı ortalarında dolar/TL kuru 6,89 seviyesini görerek 2021 yılının en düşük seviyesine de ulaşmıştı. Ancak Mart ayı başında ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin beklenmedik şekilde artması ve ardından Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile görevden alınması, yerine Yeni Şafak ekonomi yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi sonrası, Türk Lirası dolar karşısında ciddi ölçüde değer kaybetti. Bu değer kaybının, tüketicilerin alım gücüne ve enflasyona dolaylı olarak ya da doğrudan yansıması bekleniyor.

TL’de Son 20 Yılda İkinci Kez Çift Haneli Değer Kaybı

Pazartesi günü piyasaların açılması ile birlikte dolar ve Euro karşısında %10 oranında değer kaybı yaşayan Türk Lirası, son olarak dolar karşısındaki çift haneli değer kaybını Ağustos 2018 döneminde yaşamıştı ve bu son 20 yılda ikinci kez görüldü. Uzmanlar, yeni bir kur krizinin yaşanabileceği konusunda yorumlarını dile getiriyor.

TL’deki Kayıp Tüketiciyi Nasıl Etkiler?

Bazı uzmanlar, TL’deki bu ani değer kaybının beraberinde, başta gıda ürünleri olmak üzere birçok üründe fiyat artışı getireceğini dile getiriyor. Öte yandan uzmanlar, aynı zamanda tüketicilerin alım gücünün de düşeceği konusundaki yorumlarını dile getirirken, vatandaşlar TL’de yaşanan bu değer kayıplarının alım gücünü neden bu kadar derinden etkilediğini araştırıyor. TL’nin dolar ve Euro karşısındaki değer kayıpları sonrasında hanehalkının nasıl etkileneceği merak edilirken, uzmanlar mevcut durum karşısında enflasyonu işaret ediyor.

Aslanoğlu’nun Açıklamaları

Konuya ilişkin olarak BBC Türkçe’ye açıklamalarda bulunan Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, TL’deki her %10’luk değer kaybının enflasyona %1,5 ile %2 puan artış ile yansıdığını ifade etti. Aslanoğlu “Cuma gününden bu yana Türk Lirası’nda %10 seviyesinde bir değer kaybı oldu. Bu yüzden hafta başı yaşanan döviz artışı eğer kalıcı olursa, bunun enflasyon beklentileri üzerinde 1,5 – 2 puanlık bir ilave etkide bulunması beklenebilir.” dedi.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!