Tüketici Güven Endeksi Yükselişte

Tüketici Güven Endeksi Yükselişte
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik süreçlerin önemli göstergelerinden olan tüketici güven endeksinin ocak ayı verileri açıklandı. Her ay Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yapılan anketlerin ocak ayı verilerinde tüketici güven endeksinde artış olduğu gözlemlendi. Geçen yılın aralık ayından bu yana tüketici güven endeksinde %4 oranında artış gösterdi.

2020 yılında küresel bir kriz olarak kendini gösteren ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ekonomisi üzerinde de sarsıntı yaratan Covid-19 salgını tüketici güven endeksinde düşüşe neden olmuştu. Ekonomik belirsizliğin hakim olduğu Covid-19 sürecinde olumlu gelişmelerin yaşanması ile hane maddi durum beklentisinde, genel ekonomik durum beklentisinde ve dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma endeksinde artış gözlemlendi. Son 2 ay içinde vaka sayılarında ciddi düşüşlerin yaşanması ve aşı uygulamalarının başlaması ile beraber tüketici güven endeksi ve anketin diğer bileşenlerinde iyileşme gözlemlendi.

Tüketici Güven Endeksi %4 Artış Gösterdi

Ocak ayı tüketici eğilimleri anket sonucuna göre tüketici güven endeksinde bir önceki aya göre %4 oranında artış yaşandı. 2020 yılının aralık ayında %80.1 olan tüketici güven endeksi %4 oranında artış ile %83.3 seviyesine yükseldi.

Hanenin Maddi Durum Endeksinde Azalma Görüldü

Tüketici eğilim anketine göre geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durum endeksinde %3.6 oranında azalma görüldü. 2020 yılının aralık ayında %66.1 olan hanenin maddi durum endeksi, 2021 yılının ocak ayında ise %63.7 oranına düştü. Bununla beraber hanenin maddi durum beklentisinde artış beklendiği gözlemlendi. Hanenin maddi durum beklentisi bir önceki aya göre % 6.3 oranında artış gösterdi. Aralık ayında %78.9 olan maddi durum beklentisi ocak ayında ise %83.8 seviyesine yükseldi.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi %88,2

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı güncel verilere göre Covid-19 sürecinde yaşanan olumlu gelişmeler genel ekonomi durum beklentisine de olumlu yansıdı. Ekonomik durum beklentisi endeksinde bir önceki aya göre %6.5 oranında yükseliş gerçekleşti. Aralık ayında %82.9 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi ocak ayında ise %88.2 seviyesine yükseldi.

Dayanıklı Tüketim Mallarına Harcama Yapma Endeksi De Yükseldi

Anket sonuçlarına göre dayanıklı tüketin mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi de aralık ayından bu yana artış gösterdi. Aralık ayında %92.6 oranında olan dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ocak ayında %5.1 oranında artarak %97.3 oldu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!