Türk İş Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

Türk İş Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk İş her ay açlık ve yoksulluk sınırı araştırması yapıyor. Çalışanların genel geçim şartlarını ortaya koymak ve gıda ürünlerindeki fiyat artışlarının aile bütçeleri üzerindeki etkilerini açıklamak için yapılan araştırmanın ocak ayı verileri açıklandı. 2021 yılının ocak ayında açlık sınırı 2 bin 652 lira olarak belirlenirken, yoksulluk sınırı ise 8 bin 638 lira olarak belirlendi.

Türk İş araştırmalarında açlık sınırı 4 kişilik bir ailenin yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gereken gıda harcamalarının asgari düzeyini gösteriyor. Yoksulluk sınırı ise gıda, giyim, ulaşım, eğitim gibi temel ihtiyaçlar için gerekli harcamaların asgari düzeyini gösteriyor.

2021 yılının ilk ayında açlık sınırının 2 bin 652 liraya ulaşmasının altında yatan temel neden olarak ise gıda fiyatlarındaki artış gösterildi. Yılın ilk ayında gıda fiyatlarındaki artış %2.39 oranında gerçekleşti. Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda harcamalarının %2.39 oranında arttığının açıklandığı raporda 12 aylık gıda enflasyonunun ise %19.38 oranında gerçekleştiği açıklandı.

Tavuk ve Balık Fiyatlarında Artış Yaşandı

Açlık sınırının yükselmesinin nedenleri arasında gösterilen gıda fiyatlarındaki artışın nasıl yaşandığı ise merak konusu oldu. Ocak ayı itibari ile sit, yoğurt ve peynir gibi temel gıdalarda yaşanan inanılmaz fiyat artışının açlık sınırı üzerinde etkili olduğu biliniyor.

Kıyma, sakatat gibi ürünlerde fiyat artışının yaşanmadığı ocak ayında tavuk fiyatları ise zamlandı. Balık fiyatları ise önceki aya göre artış gösterdi. Hamsi avlanma yasağının gelmesi ile istavrit fiyatları yükselirken, diğer balık fiyatlarında ise yükseliş yaşanmadı.

Sebze Meyve Fiyatlarında Gerileme Yaşandı

Ocak ayında sebze ve meyve fiyat ortalamasında ise gerileme yaşandı. Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da etkisi ile gerilediği düşünülen yaş sebze ve meyve fiyatları bu ay ortalama 6.62 lira oldu. Geçen ay bu ortalama 7.19 liraydı. Ocak ayında ortalama sebze fiyatı 6.68 olurken, ortalama meyve fiyatı ise 6.50 oldu.

Bakliyat Ürünlerinde Değişiklik Yaşanmadı

2021 ocak ayında bakliyat ürünlerinden ve ekmek fiyatlarında değişiklik yaşanmadı. Bununla beraber irmik, un ve makarna fiyatları ise yükseldi.

Yağ Fiyatlarında Yüksek Fiyat Artışı Yaşandı

Ocak ayında çiçekyağı, tereyağı, zeytinyağı ve margarin fiyatları da yükseliş gösterdi. Temel ihtiyaçlardan olan yağ fiyatlarındaki yükselişin yanında çay, şeker gibi ürünlerde ise fiyat değişikliği yaşanmadı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!