Türk Lirası Dolara Karşı Güçlü Bir Direnç Gösteriyor

Türk Lirası Dolara Karşı Güçlü Bir Direnç Gösteriyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında sürekli olarak hareketlilik gösteren dolar kuru yaşanan son gelişmelerle beraber yeniden dalgalanma yaşıyor. Covid-19 sürecinde global olarak değer kazanan dolar, Türk Lirasına değer kaybettirmeyi bıraktı. Covid-19 salgın sürecinin başlarında büyük oranda değer kaybeden TL son hareketlenmeler ile direnç göstermeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para politikalarından da güç alan direnç dün yaşanan mutasyon paniği ile direncini sürdürdü. Türk Lirası global bazda güçlenen dolar karşısında değerini korumaya devam etti.

İngiltere’de mutasyona uğrayan Covid-19 virüsünün yayılmaya başlaması ile piyasada güvenli liman arayışı bir anda yükselişe geçti. Bu haberle global bazda güçlenen dolar Türk Lirası direnci ile karşı karşıya kaldı. Türk Lirası piyasada en az değer kaybeden birim oldu. Dolar Türk Lirası karşısında alabileceği %0.22 oranında kazancı tamamladı. Türk Lirası direncini sürdürürken dolar kurunda nasıl bir hareketlilik yaşanacağı ise merak konusu oldu. TRY/USD paritesinin nasıl değişiklik göstereceği uzmanlar tarafından değerlendirilmeye devam ediyor.

22 Aralık Dolar Ne Kadar, Dolar Kuru Bugüne Nasıl Başladı?

Geçen hafta 7.70 TL’nin altına düşerek 7.68 TL’den kapanış yapan dolar bu haftanın ilk işlem gününe hareketli başladı. Covid-19 salgını ile ilgili yaşanan mutasyon değişikliğinin ardından hareketlenme yaşayan doların haftanın ikinci işlem gününe nasıl başladığı ve nasıl hareket edeceği ise merak konusu oluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın perşembe günü yapacak olduğu Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde kritik bir noktada duran dolar bugüne 7.66 TL’den başladı. Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye devam etmesi beklenen doların, TCMB kararından nasıl etkileneceği tartışılmaya devam ediyor.

Dolar Türk Lirası Karşısında Orta Vadeli Düşüş Trendi Gösteriyor

Haftanın ikinci işlem gününde de düşüş trendini devam ettiren doların, ne kadar daha düşüş yaşayacağı ve hangi seviyelerden destek aldığı merak konusu oldu. Dolar kurunda yaşanacak değişimi değerlendiren uzmanlar USD/ TRY paritesinin direnç seviyelerini 7.66 ve 7.71 olarak görüyor. Paritenin destek seviyeleri ise 7.61 ve 7.56 olarak değerlendirildi. Doların Türk Lirası karşısında kısa ve orta vadede düşüş trendini devam ettirmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kararının Dolar Düşüşünü Desteklemesi Bekleniyor

Doların yurtiçi fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulunan birçok analist orta vadeli düşüş beklentisini TCMB’nin 24 aralık perşembe günü gerçekleştireceği toplantıya bağlı olarak ele alıyor. Yılın son faiz oranının belirleneceği toplantıda politika faizinin %15’ten %16.50’ye çıkarılması bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!