Turkcell’in Karında Yüzde 30 Artış Görüldü

Turkcell'in Karında Yüzde 30 Artış Görüldü
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılı boyunca net gelirlerin artmasına paralel olarak şirket gruplarının faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK)’nın yüzde 17,7’lik artış ile 12,3 milyar TL’ye ulaştığı FAVÖK ve FAVÖK marjı oranlarında görülen artışın da etkisiyle Turkcell 2020 net karı yüzde 30,5’lik artış sonrası 4,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Yıl boyunca müşteri odaklı uygulamalar ve zengin içeriğe sahip dijital kanal stratejileri sayesinde 1,1 milyon net abonenin daha Turkcell grubuna katıldığı açıklandı. 1,1 milyon yeni abonenin katılımı ile her yıl 1 milyon üzerinde yeni abone kazanma hedefinde başarıya ulaşıldı. 2020 yılında kazanılan abonelere ilişkin olarak değerlendirme yapan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, sunulan tekliflere olan talebin artması ile 180 bin fiber abonesi ve 1,6 milyon faturalı abone sayısı ile son 11 yılın rekorunun kırıldığını söyledi.  Fiber abonelerin yanında evde internet hizmeti sunan Superbox’ta da 268 bin abone artışı ile 591 bin abone sayısına ulaşıldığını ifade etti.

Yeniden Yapılandırılmaya Gidildi

Pandemi nedeniyle hem dijital servislerin hem de dijital ödeme hizmetlerinin daha fazla kullanıldığını ifade eden Erkan BİP, TV, Fizy, Yaani gibi dijital uygulamaların daha pratik ve etkin kullanılabilmesi için ayrı birer şirket olarak yeniden yapılandırıldığını anlattı. Bu şekilde dijital uygulamalar ile sektörü pandemi döneminde canlı tuttuklarını ve yönlendirdiklerini dile getiren Erkan, dijital hizmetlerin yüzde 26 büyüdüğünü, dijital ödeme aracı kullanılan Paycell’deki işlem hacminin ise 9 milyar TL’ye ulaştığını ifade etti.

2021 Turkcell İçin Yeni Bir Dönem Olacak

2020 yılında Dijital İş Servisleri alanında 2 bin 300’ün üzerinde proje ile gelirlerin yüzde 30 arttırıldığına dikkat çeken Erkan, büyük veri merkezleri ile bin 600’den fazla kullanıcıya uzaktan yönetim imkanı sunduklarını, 4 yeni hastanenin teknoloji alt yapısını oluşturduklarını vurgularken bilişim teknolojileri servis pazarında liderliği hedeflediklerini söyledi. 2020 yılında dijital kanallarda aylık 30 milyon aboneye ulaşırken 2021 yılında da aynı başarının devam edeceğini belirtti. 2021 yılında da emin adımlara yürüyerek hedeflerini gerçekleştireceklerini vurgulayan Erkan, 2021 yılı için gelir bandında yüzde 16’lık bir büyüme ve FAVÖK gelirlerinin 14 milyar TL’ye yükselmesi ile birlikte operasyonel yatırımların oranı da yüzde 20 seviyelerine çekileceği dile getirdi.

Güçlü Altyapı Kullanım İçin Hazır

Pandeminin bazı verimlilikler getirdiğine dikkat çeken Erkan, verimliliğin finansal olarak yansıdığını bu bağlamda dijital servisleri küreselleştirmek istediklerini belirtti. Küreselleşmenin yatırımcılar aracılığıyla ve ya işbirliği ile yapılabileceğini belirtti. Turkcell grubu olarak sahip oldukları güçlü alt yapının 5G’ ye geçiş için kullanımına hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!