1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Türkiye Avrupa’nın Yatırım Merkezi Oluyor

Türkiye Avrupa’nın Yatırım Merkezi Oluyor

2020 yılı boyunca tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgınının ekonomik sonuçları, bu alanda yeni reformların başlamasına neden oldu. Ekonomi alanında değişime giden Avrupalı dev yatırımcıların odak noktalarından biri de Türkiye oldu. KPMG Türkiye Danışmanlık Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, 2021 yılında Türkiye’nin yatırım üslerinden biri haline gelmesinin nedenleri ve hangi sektörlerde yatırımın artacağına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Uluslararası yatırım danışmanlık şirketlerinin birçoğu yeni dönemde Türkiye’nin yatırım cazibesinin artacağını düşünüyor.

Türkiye Avrupa’nın Yatırım Merkezi Oluyor

Geçen yıl boyunca küresel bir kriz olarak birçok alanda ciddi dönüşümler yaratan Covid-19 salgını ekonomi alanında da değişikliklerin yaşanmasına neden oldu. 2020 yılında tüm sınırların uzun süreli kapatabileceğinin deneyimlenmesi ile Avrupa’nın yatırım devleri ekonomi alanında çeşitli reformlara yöneldi. Dev yatırımcıların odaklandığı noktalardan en önemlisi de riski en aza indirme oldu. Bu doğrultuda yatırım şirketlerinin çoğu tedarik merkezlerini çeşitlendirme ve üretim merkezlerini dağıtmaya başladı. Bu değişiklikler ile Türkiye’nin de önemli reform ve tedarik merkezlerinden biri olması bekleniyor. Dünyanın her bölgesinde yatırım üssü olma noktasında öne çıkan ülkeler olmakla beraber Türkiye’de bu listenin üst sıralarında yer alıyor.

Salgınla Başlatılan Reform Döneminin Olumlu Dönüşleri Olacak

Türkiye’nin yatırım şirketlerinin yeni üssü olması ile ilgili KPMG Türkiye Danışmanlık Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler çeşitli açıklamalarda bulundu. 2020 yılında yaşanan olumsuz deneyimlerin ardından başlatılan reform döneminden Türkiye’nin olumlu dönüşler alacağını açıklayan Cantekinler, bu yıl yatırım alanında somut değişimlerin yaşanacağını aktardı. Türkiye’nin 2021 yılında yatırım merkezi olarak önemli bir noktada duracağını açıklayan Cantekinler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dev yatırım şirketlerine çağrıda bulunuyor olmasına da dikkat çekti.

Türkiye Stratejik Özellikleri İle Avrupa İçin Vazgeçilmez

Müşfik Cantekinler’in açıklamalarında dikkat çektiği noktalardan biri de Türkiye’nin yatırım üssü olma konusundaki iddiasının nedeni oldu. Türkiye’nin her zaman Avrupa’dan yatırım çektiğini belirten Cantekinler, yatırımlardaki artışın Türkiye’nin stratejik özellikleri ile ilgili olduğunu belirtti. Türkiye’nin bulunduğu bölge ve stratejik özelliklerinin önemli bir etken olduğunu aktaran Cantekinler, uzun süredir tercih edilen Uzakdoğu ülkelerinin iş yapma biçimlerinin aslında Avrupa’ya uygun olmadığını da belirtti. Türkiye’nin iyi bir üretim kültürü olduğunu belirten Cantekin, çağa uygun ve kaliteli üretim anlayışının da yatırım üssü olunmasını tetikleyen nedenler arasında olduğunu belirtti.

Tek Merkezli Üretimin Risk Olduğu Anlaşıldı

Müşfik Cantekin açıklamalarında 2020 yılında tek bölgeye yoğunlaşmanın risklerinin de görüldüğünü belirtti. Cantekin’in yanı sıra KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Lideri Gökhan Kaçmaz da tek bölgeye odaklanmanı riskleri hakkında açıklama yaptı. Tek bir bölgeye dayanan yüksek montajlı üretimin büyük risk olduğunu açıklayan Kaçmaz, bu sebeple Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Endonezya ve Polonya gibi alternatif merkezlerin ortaya çıkmaya başladığını belirtti. Müşfik Cantekin 2021 yılında artması beklenen yatırımların internet lojistiği ve enerji alanlarında yoğunlaşacağına da dikkat çekti.

Yorum Yap

Yorum Yap