Türkiye İngiltere İle Ticari İşbirliği Yapacak

Türkiye İngiltere İle Ticari İşbirliği Yapacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde TOBB, TOBB ETÜ ve TEPAV ortak çalışması ile TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni düzenlendi. Büyüme ve performansları ile dikkat çeken şirketlerin ödüllendirildiği tören bu sene sanal ortamda, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan törende yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’nin küresel ticaretteki yerinden ve atılan adımlardan bahsetti.

Bakan Pekcan açılış konuşmasında performansları ile dikkat çeken şirketlerin ödüllendirildiği bu törenin öneminden bahsederek, şirketlerin uluslararası arenada da daha görünür olmaları için çalışmaların yapıldığını, ulusal şirketlerin uluslararası kamuoyunda görünür olmasının desteklendiğini belirtti. Ruhsar Pekcan Türkiye’nin genç ve dinamik bir ülke olduğunu belirttiği konuşmasında hızlı büyüme ve ekonomik kalkınma açısından dünyanın en yüksek gelirli ülkeleri arasında girmek için yeni adımlar atıldığını, daha fazla üretim ve ihracat için çalışmaya devam edildiğini belirtti. Ruhsar Pekcan açılış konuşmasında İngiltere ile imzalanacak anlaşma için sürdürülen görüşmelerden, Covid-19 salgın sürecinin Türkiye ve küresel ticaret üzerindeki etkilerinden ve Türkiye’nin uluslararası ekonomide oynadığı rol ile hedeflerinden bahsetti.

Türkiye İngiltere AB Görüşmelerini Yakından Takip Ediyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ABD ve İngiltere arasındaki görüşmelerin yakından takip edildiğini belirttiği konuşmasında, Türkiye’nin de İngiltere ile anlaşma imzalamak için sıkı bir çalışma içinde olduğunu belirtti. ABD’deki yönetim değişikliğinin yeni bir ticari politika oluşmasına sebep olabileceğini belirten Ruhsar Pekcan, ABD’nin küresel ekonomi ile ilgili yeni işbirlikleri geliştirebileceğini belirtti. ABD ile İngiltere arasında yeni ticari rejim geliştirme çalışmalarının yakından takip edildiğini belirten Pekcan, bu sürecin de takip edildiğini açıkladı.

Ruhsar Pekcan Türkiye’nin İngiltere ile anlaşma hazırlığı içinde olduğunu ve bur süreçte yoğun emekle çalışıldığını söyledi. Pekcan en kısa sürede İngiltere ile imzalanan anlaşmayı duyurmak istediklerini belirtti.

Bakan Pekcan Covid-19 Salgınının Küresel Ticaret Üzerindeki Etkisini Değerlendirdi

Ruhsar Pekcan’ın açılış konuşmasında değindiği konulardan biri de Covid-19 salgın sürecinin küresel ekonomi üzerindeki etkisi ve yarattığı değişimler oldu. Salgının küresel ekonomide hem arz hem de talep olarak şaşkınlık yarattığını belirten Pekcan, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük küresel ekonomik daralmasının bu süreçte yaşandığını açıkladı.

Ruhsar Pekcan: Türkiye Küresel Ekonominin Kilit Aktörlerinden Biri

Ruhsar Pekcan birçok AB ülkesinin salgın sonrası küresel ticarette tedarik ağlarına önem vereceğini ve tedarik ağlarında en önemli ortaklar arasında Türkiye’nin gösterildiğini belirten Pekcan, Türkiye’nin küresel ticarette kilit bir rol oynamaya devam edeceğini açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!