1. Ana Sayfa
  2. Manşet
  3. Türkiye Jeotermalde Avrupa’da İlk Sırada

Türkiye Jeotermalde Avrupa’da İlk Sırada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da kurulan 1 termik ve 3 jeotermal elektrik santralinin resmi açılışına canlı bağlantı ile katıldı. Tören açılışında konuşma yapan Erdoğan, açılan yeni santralin 1700 kişiye istihdam sağlayacağını ve 2.5 milyondan fazla hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacağını açıkladı. Türkiye’nin jeotermal enerji üretiminde geldiği ileri noktalardan da bahseden Erdoğan bu alana yapılan yatırımların artacağını kaydetti.

Türkiye Jeotermalde Avrupa'da İlk Sırada

Manisa’da 1 termik ve 3 jeotermal elektrik santralinden oluşan santralin açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de yapılan enerji yatırımları ile ilgili ve yeni açılan tesisle ilgili birçok bilgi verdi. Erdoğan yeni açılan bu dev tesisin örnek alınması gerektiğini belirterek yıllık 4.7 milyon ton linyitin enerjiye dönüştürüleceğini ve  1700 kişinin istihdamını sağlayacak bu tesisin tek başına Manisa’nın elektrik tüketiminin ¾’ünü karşılayacağını belirtti. Türkiye’nin jeotermal gücünün de çok yüksek olduğunu açıklayan Erdoğan çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Erdoğan: 27 Milyar Liralık Doğalgaz Yatırımı Yapıldığını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında göreve geldiklerinden bu yana yapılan doğalgaz yatırımları ile ilgili bölümlere yer verdi. 18 yıl boyunca yapılan yatırımın 27 milyar doları bulduğunu aktaran Erdoğan, Türkiye’de doğalgazın 81 ilde bulunduğunu belirtti. Doğalgaz kullanımının yaygınlaştığını dile getiren Erdoğan, 54.5 milyon vatandaşın doğalgaz konforundan faydalandığını, toplam rakamın ise 68 milyon kişi olduğunu belirtti.

Soma Kolin Termik Santrali 1700 Kişiye İstihdam Sağlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz’de bulunan 405 milyon metreküplük doğalgaz rezervinin ardından enerji yatırımlarına yoğunlaştıklarını ve yerli kaynaklara bağlı enerji sektörünün kurulması için yeni adımların atılmaya başlandığını belirtti. Kurulan Soma Kolin Termik Santralinin 510 megawatt gücünde olduğunu belirten Erdoğan bu projenin yerli kaynak ile teknolojiyi buluşturan önemli bir örnek olduğunu aktardı.

Soma Kolin projesi ile yıllık 4.7 milyon ton linyiti işleneceğini ve kömüre dönüştürüleceğini açıklayan Erdoğan, projenin yatırım tutarının 1.1 milyar doları geçtiğini de belirtti. Bu proje ile yıllık 150 milyar dolarlık gaz ithalinin önüne geçileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, santralde 1700 kişiye istihdam sağlanacağını belirtti.

Erdoğan: Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinde Merkez Ülke Olmayı Hedefliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Türkiye’nin olmazsa olması elektrikte kurulu güçte de ciddi ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Kurulu elektrik gücünün 18 yıl içinde 3 katına çıktığını aktaran Erdoğan toplam 96 bin megavata ulaşıldığını aktardı. Türkiye’nin sadece üretimde değil, yenilenebilir enerji teknolojilerinde de merkez ülke olma hedefi olduğunu belirten Erdoğan 2002 yılında 18 megavat olan jeotermal kurulu gücünün bugün ise 1613 megavata ulaştığını aktardı. Bu rakamların son derece iyi bir grafik çizdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan bu seviye ile Türkiye’nin jeotermalde Avrupa’da 1 dünyada ise 4. sırada yer aldığını belirtti. Türkiye’nin kurulu jeotermal gücünün %63’ünün yerli kaynaklardan oluştuğunu da sözlerine ekleyen Erdoğan, bu oranının %51’inin yenilenebilir enerjiden oluştuğunu aktardı.

Yorum Yap

Yorum Yap