Türkiye Ocak Ayında 392 Ton Çay İhracatı Yaptı

Türkiye Ocak Ayında 392 Ton Çay İhracatı Yaptı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yeni yılın ilk ayında gerçekleştirdiği çay ihracatı verileri belli oldu. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından açıklanan verilere göre 2021 yılının ocak ayında toplam 60 ülkeye 1 milyon 643 bin 128 dolarlık çay ihracatı gerçekleştirildi. Toplam 392 ton çay ihracatı yapıldı. Açıklanan verilerde hangi ülkelere ne kadar ihracat yapıldığı belirtilmekle beraber ilk defa çay ihracatı yapılan çok sayıda ülke olduğu da belirtildi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan ise konu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

En Çok Çay İhracatı Belçika’ya Yapıldı

DKİB verilerine göre ocak ayında 60 farklı ülkeye çay ihraçtı gerçekleştirildi. Bu ülkeler arasında en çok çay alanlar ise Belçika, Almanya ve İsrail oldu. Belçika’ya 809 bin 688 dolarlık çay ihraç edilirken, Almanya’ya 125 bin 440 dolarlık ve İsrail’e 102 bin 293 dolarlık çay ihracatı yapıldı.

Ahmet Hamdi Gürdoğan: Çay Belçika’da Depolanıyor

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi  Gürdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda çayın genellikle Avrupa’daki Türk vatandaşlar tarafından tercih edildiğini bu nedenle ihracatın Avrupa odaklı olduğunu açıklayarak, Belçika tarafından alınan çayın  burada lojistik olarak depolandığını ve diğer Avrupa ülkelerine dağıtımının gerçekleştirildiğini belirtti.

Geçen Yıl Satış Yapılmayan Ülkelere Ocak Ayında Satış Yapıldı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından açıklanana veriler ile geçen sene çay ihracatı yapılmayan birçok ülkeye bu sene ihracat yapıldığı gözlemlendi. Ocak ayında çay ihracatı yapılan İsrail, İsveç, Lübnan, Romanya, Uganda, Danimarka, Kuveyt, Cezayir, Japonya, Kırgızistan, Gabon, Moğolistan, Yeni Zelanda, Liberya, Bahreyn, Fas, Malezya, Gana, İspanya ve Mali ülkelerinin hiçbirine geçen sene çay ihracatı yapılmamıştı.

Ahmet Hamdi Gürdoğan: İhracat Potansiyelimizin Artacağına İnanıyoruz

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan ihracat oranları ile ilgili olumlu açıklamalarda bulundu. Çay ihracatının 2020 yılında güzel rakamlarla kapatıldığını hatırlatan Gürdoğan, 2021 yılına da umut dolu başlandığını belirtti. Her yıl ihracat oranlarının yanı sıra çay ihracatı yapılan ülke sayısının da arttığını belirten Gürdoğan, bu sebeplerden kaynaklı potansiyellerine güvendiklerini belirtti.

Gürdoğan: İklim Değişikliğine Karşı Etkili Politikalar Gerekiyor

Ahmet Hamdi Gürdoğan açıklamalarında bu yıl Türkiye’de ciddi etkileri görülen kuraklık ve susuzluk tehlikelerinin diğer tarım ürünleri gibi çay hasadını da olumsuz etkileyebileceğini belirterek önlem alınması gerektiğini söyledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!