Türkiye Pandemi Sürecinden Avantajlı Çıkacak

Türkiye Pandemi Sürecinden Avantajlı Çıkacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında Covid-19 salgın sürecinden tüm dünyanın olumsuz etkilendiğinin altını çizen Nusret Güre, Türkiye’de hükümetin hızlı şekilde önlem aldığını ve sürecin başarılı şekilde idare edildiğini aktardı.

Turizm, eğitim, gıda gibi birçok alanda ciddi sıkıntıların ortaya çıktığını aktaran Nusret Güre, Türkiye’nin bu alanlarda atılacak adımlarla ilgili en hızlı hareket eden ülke olduğunu belirtti. Güre eğitimle ilgili hemen karar alındığının altını çizerek, nakit ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği gibi birçok maddi desteğin hemen devreye sokulduğunu da belirtti. İşverenlerin işten çıkarma eğilimine karşı da hükümetin sorumluluk aldığını açıklayan Nusret Güre, bu şekilde istihdam sorununun da aşılmış olduğunu belirtti. Çeşitli sektörlere vergi ödemelerinde erteleme ve kredi desteği de verildiğini aktaran Güre, sürecin son derece başarılı yürütüldüğüne dikkat çekti.

Nusret Güre: Türkiye Pandemi Sürecinde 169 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı

Nusret Güre’nin açıklamalarında dikkat çektiği diğer bir nokta ise pandemi sürecinde yapılan ihracat oranı oldu. Türkiye’deki ihracatçıların akıllı olduğunu açıklayan Nusret Güre, pandemi sürecinde de ihtiyaca yönelik satışa çok hızlı adapte olunduğunu ve hemen maske ile dezenfektan satışına başlandığını belirtti. Bu süreçte Türkiye’nin birçok sektörde ticaret yapmaya devam ettiğini aktaran Güre, toplam 169 milyar dolarlık ticaret miktarı ile 2020 yılının kapatıldığını belirtti. Pandemiye rağmen rakamın yüksek olduğunu açıklayan Güre, 2021 yılından da umutlu olduğunu aktardı.

Teşvik Sürelerinin Uzatılması Birçok Kesime İyi Gelecek

Nusret Güre açıklamalarında verilen devlet desteklerine de değindi. Normal süreçte de devletin birçok destek de bulunduğunu açıklayan Güre, 30’dan fazla devlet kurumunun teşvik vermek için çalıştığını aktardı. Bununla beraber KOBİ’lere verilen desteklerle ilgili yanlış algıların son dönemlerde yıkılmaya başladığını açıklayan Güre, sektör içindeki birçok işletmenin devletten destek alması için önünün açıldığını belirtti.

Nusret Güre 2020 yılının sonunda bitmesi beklenen SGK teşviklerinin 3 yıl daha uzatılması ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bu desteklerin uzatılmasının genç ve kadın istihdamı için, işsizlikle mücadele için çok önemli olduğunu aktaran Güre, bu avantajın püf noktaları olduğunu ve doğru değerlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Dünyada Ticaret Dengeleri Değişti, Türkiye Avantajlı Konumda

Covid-19 salgın süreci ile beraber tüm dünyada ticaret dengelerinin değiştiğini aktaran Nusret Güre, bu değişikliğin ardından Türkiye’nin avantajlı bir konumda olduğunu aktardı. Yapılan görüşmeler ile birçok yabancı şirketin Türkiye ile ticaret yapmak istediğini açıklayan Güre, Türkiye’nin ihracat noktasında iyiye gittiğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!