Türkiye Rüzgar Enerjisi Ekipmanı Üretimi Arttı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Ekipmanı Üretimi Arttı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de 2020 yılı için hedeflenen rüzgar enerjisi kapasitesine ulaşılamayacağı açıklandı. 2020 yılında Covid-19 salgını sebebi ile beklenen kapasiteye ulaşılamamasının yanı sıra ekipman üretiminde ise ciddi bir ilerleme kaydedildiği açıklandı. Türkiye 2020 yılında rüzgar enerjisi ekipman üretimi ve ihracatında ciddi ilerleme kaydederek Avrupa’da ilk 5 ve dünyada da ilk 10 ülkeden biri haline geldi.

Kapasite İle Beraber Ekipman Üretimi De Yükseldi

Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün kapasitesindeki büyüme ile beraber sektörün rüzgar enerjisi ekipmanı üretiminde de ciddi bir artış söz konusu olmaya başladı. Sektörün aldığı finansal desteklerinde etkisi ile rüzgar enerjisi üretiminin yanı sıra rüzgar enerjisi için kullanılan ekipmanların üretiminde ve ihracatında da büyük oranda artış yaşanmaya başladı. Ekipman üretiminde yükselişe geçen Türkiye yerli imalatların ihraç edilmesi noktasında da dünyada sayılı ülkeden biri haline geldi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği sektörde yaşanan gelişmeler ile ilgili güncel verileri paylaştı. Rüzgar enerjisi ekipmanı üretiminde ciddi artışların ortaya konduğu verilerde 44 farklı ülkeye ihracat yapıldığı da açıklandı. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği verilerine göre Türkiye’de yerli imalat yapan 79 firma 6 kıtadan 44 ülkeye ekipman satışı gerçekleştiriyor. Firmaların gerçekleştirdiği bu ihracatların söz konusu firmalarının cirolarının %70’ine denk geldiği de açıklandı. Verilere göre Türkiye bu yıl yaptığı ekipman üretimi ile Avrupa’da 5. sıraya yükseldi.

Rüzgar Enerjisi Sektöründe Yerli İmalat Desteklenmeli

Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Başkanı Hakan Yıldırım Türkiye’nin bu sene rüzgar enerjisi kapasitesi, ekipman üretimi ve hedefleri ile ilgili açıklanan verileri değerlendirdi. Rüzgar enerjisi kapasitesinde ve ekipman üretiminde olumlu bir gidaşat olduğuna dikkat çeken Yıldırım, rüzgar enerjisi sektöründe büyümenin önemine vurgu yaptı.

Hakan Yıldırım 2020 yılında Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması sayesinde bu sene rüzgar enerjisinin iyi bir seviyeye getirildiğini belirterek, mekanizmanın desteğinin 30 Haziran 2021’de sona ereceğini belirtti. Rüzgar enerjisi sektöründe sağlıklı bir büyümenin devam etmesi için finansal desteğe ihtiyaç duyulduğunu aktaran Yıldırım, yerli imalatın desteklenmesi gerektiğini belirtti. Rüzgar enerjisi sektörünün finanse edilmesi için yeni bir mekanizmanın devreye sokulması gerektiğini söyledi.

Türkiye Rüzgar Enerjisinde Üretiminde Dünyada İlk 10’da

Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Başkanı Hakan Yıldırım sektörün ihtiyaç duyduğu finansak desteğin yanı sıra bu sene verilen desteklerle gelinen noktadan da bahsetti. Rüzgar enerjisi sektöründe ciddi gelişmeler yaşandığını aktaran Yıldırım, 2020 yılında rüzgar enerjisi ekipman üretimi ile Türkiye’nin dünyadaki ilk 10 ülke arasına girdiğini açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!