Türkiye ve Katar İşbirliği İçeren Anlaşmalar İmzaladı

Türkiye ve Katar İşbirliği İçeren Anlaşmalar İmzaladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ve Katar arasında uzun süredir sözlü olarak devam eden ekonomik işbirliği kağıda döküldü. İki ülke ekonomik alanda doğrudan temas sağlamak adına anlaşma imzaladı. Türkiye ve Katar arasında karşılıklı işbirliğine dayanan anlaşma ile ticaret hacminin genişletilmesi ve üçüncü ülkelerle iş ortaklığı için oluşabilecek avantajların doğru şekilde değerlendirilmesi hedefleniyor.

Türkiye ve Katar arasında imzalanan deklarasyon ile iki ülkenin ticari hamleleri ve ekonomik aktörleri arasında doğrudan temas sağlanması amaçlanıyor. Sağlanacak bu temasın iki ülke arasındaki ticaret hacmini de arttırması bekleniyor. Ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik anlaşma bugün imzalandı.

Ekonomik ve Ticari İşbirliği İçin Hazırlanan Deklarasyon Bakanlarca İmzalandı

Türkiye ve Katar arasında yapılan anlaşma Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin katılımı ile gerçekleşti. 10 farklı anlaşmayı içeren deklarasyon Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Katar Ticaret ve Sanayi Bakanı Ali bin Ahmed Al Kuwari tarafından imzalandı.

Ticaret Hacminin Arttırılması Hedefleniyor

Türkiye ve Katar arasında imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Katar Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Arasında Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon” isimli anlaşmalar bütünü ile iki ülkenin ticari aktörleri, kurumları ve ekonomik faaliyetleri arasında doğrudan bir ilişki kurulması hedefleniyor. İki ülke arasında kurulan bu temas ile ekonomik olarak işbirliğinin sağlanması, ticaret hacminin genişletilmesi ve ülkelerin piyasalarındaki iş fırsatlarının değerlendirilmesi hedefleniyor. Yapılan anlaşma ile üçüncü ülkelerle yapılacak iş ortaklıklarında karşılıklı çıkarlar ve cazip fırsatlar da değerlendirilecek.

Komisyon Her Yıl Bir Araya Gelecek

Türkiye ve Katar arasında oluşturulan deklarasyon çerçevesinde Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu düzenli olarak her yıl bir araya gelecek. Komisyon toplantıları ülkeler arasında dönüşümlü olarak yapılacak. Yapılacak görüşmelere iki tarafın da onaylaması halinde özel sektör kuruluşları ya da sivil toplum kuruluşları da katılabilecek. Her yıl yapılacak komisyon toplantılarında iki ülkenin milli ekonomilerine dair eğilimlerini ve beklentilerini de paylaşması bekleniyor.

Türkiye’nin İhtisas Serbest Bölge Modeli Katar’a Aktarılacak

Anlaşma ile imzalanan deklarasyona göre iki ülke serbest bölge faaliyetlerinde de ortaklaşa tanıtım gerçekleştirecek. Böylece iki ülke arasındaki serbest yatırımların ve serbest bölge yatırımlarındaki avantajların artması da bekleniyor. Bununla beraber Türkiye’nin değerli üretim yatırımları için geliştirdiği ihtisas serbest bölge modelinin de Katar’a aktarılacağı biliniyor. Bu model için aralık ayında Türkiye’de toplanılması bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!