Türkiye’de Kartla Ödeme Yüzde 17 Artış Gösterdi

Türkiye'de Kartla Ödeme Yüzde 17 Artış Gösterdi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hem fiziksel hem de dijital dünyada ödemelerin hızlı ve kolay olması seçeneğini sunan kredi ve banka kartlarının kullanımı 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgın sürecinde hijyenik olması açısından önemli ölçüde arttı. Temel ihtiyaçlardan vergi ödemelerine, alışverişlerden internet harcamalarına kadar birçok alanda kullanılabilen kartların kullanım oranı 2020 yılında Türkiye’de %17 oranında artış göstererek, 1.15 trilyon lira ödeme gerçekleşti.

2020 yılında ekonomik faaliyetler ve tüketici davranışları üzerinde birçok etti gösteren Covid-19 salgınının en çok değişiklik yarattığı alanlardan biri de ödeme sektörü oldu. Türkiye’de temassız ödemeler ve internet üzerinden yapılan kartlı ödemeler rekor sayıya ulaştı.

264 Milyon Kart Sayısı İle Avrupa Lideri Türkiye Oldu

Bankalararası Kart Merkezi’nden açıklanan 2020 verilerine göre Türkiye’de kredi kartı sayısı bir önceki yıla göre %8 artış gösterdi. Kredi kartlarının yanı sıra banka kartları ve ön ödemeli kartların sayısında ise %13 artış gözlemlendi. Kredi kartı sayısı 75.7 milyona ulaşırken, banka kartları ve ön ödemeli kartların sayısı ise 188.1 milyona çıktı. Türkiye’de toplam kart adedi 264 milyon oldu. Bu rakam ile Türkiye, kart sayısında Avrupa lideri olmayı sürdürdü.

2020 Yılında Kartla Ödeme Miktarı 8 Milyarı Geçti

Türkiye’de kart sayısının artmasına bağlı olarak kartlarla yapılan ödeme miktarlarında da ciddi artışlar meydana geldi. 2020 yılı boyunca banka kartları ile yapılan toplam ödeme miktarı %41 oranında artış gösterdi ve 188.8 milyar liraya ulaştı. Kredi kartı ile yapılan ödemelerin miktarı ise yıllık olarak %14 oranında artış gösterdi ve 957.8 milyar dolara ulaştı. 2020 yılında kartla yapılan toplam ödeme miktarı ise 8 milyar lirayı aştı. Bankalararası Kart Merkezi’nden açıklanan verilere göre son 20 yıl içinde kart kullanımında sürekli bir artış gözlemlendi. 20 yıllık gelişme ile beraber hanehalkı içinde kart kullanım oranı %41 seviyesine kadar çıktı.

Banka Kartı İle Yapılan Ödeme Oranı %36 Oldu

Kartla ödeme yapma miktarı ve kart sayısı git gide artarken 2020 yılında banka kartlarının toplam kart sayısı içindeki oranı ise %36 oldu. 2020 yılında banka kartının ödeme ve nakit çekim olarak oranlanmasında ise %67 oranında kartla ödeme ve %33 oranında ise nakit çekim işlemi gerçekleştirdiği görüldü. Banka kartı ile ödeme işlemlerinin payı 1 yıl içinde %7 oranında arttı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!