Türkiye’de Yenilebilir Enerji Kapasitesi Arttı

Türkiye'de Yenilebilir Enerji Kapasitesi Arttı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hidroelektrik Santralleri Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Taner Ercömert Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları kapasitesinin bugün 49 megavatı aştığını açıkladı. 2020 yılında Covid-19 salgın süreci sebebi ile birçok sektörün durma noktasına geldiğini aktaran Ercömert böyle bir süreçte yaşanan olumlu gelişmelerin sevindirici olduğunu belirtti. Ercömert konuşmasında 2020 yılında artan yenilenebilir enerji kapasitesinin kullanımı, mili ekonomiye verdiği destek ve kapasitenin artmasına yönelik yeni hedefler hakkında açıklama yaptı.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Elektrik Üretimi 120 Milyar Kilovatsaati Aştı

Bugün itibari ile toplam yenilenebilir enerji kapasitesinin 49 megavatı aştığını açıklayan Taner Ercömert, bu kapasitenin artması ile beraber yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin 120 milyar kilovatsaati geçtiğini de belirtti. Gerçekleşen yüksek miktardaki elektrik üretiminin 77 milyar kilovatsaatini hidroelektrik santrallerinden, 24 milyar kilovatsaatinin rüzgar enerjisinden, 11.5 milyar kilovatsaatinin güneş enerjisinden ve 9 milyar kilovatsaatinin de jeotermal enerjisinden sağlandığı açıklandı.

2020 Yılında Büyük Oranda Enerji İthalatı Önlendi

2020 yılında 49 megavatı aşan toplam kurulu yenilenebilir enerji kapasitesi ile üretilen elektrik enerjisi sayesinde Türkiye’nin 2020 yılında gerçekleştirmesi beklenen enerji ithalatının da önlendiği açıklandı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen bu elektrik üretimi ile 2020 yılında yapılacak ve 5 milyar doları aşan tutardaki enerji ithalatının önüne geçilmiş olundu. Taner Ercömert, bu ithalatın önlenmesinin milli ekonomiye de büyük katkı olduğunu aktardı.

Türkiye Hidroelektrik Günü İle Avrupa’da İkinci Sırada

Taner Ercömert Türkiye’nin 2020 yılında artan yenilenebilir enerji kapasitesi ile Avrupa sıralamasında da yükselişe geçmesine dikkat çekti. Hidroelektrik enerjide 31 bin 78 megavat kurulu güç ile Avrupa sıralamasında bu yıl üst sıralara geçildiğini aktaran Ercömert, Türkiye’nin Norveç’ten sonra 2. sırada yer aldığını açıkladı. Ercömert bu alanda çalışmalara devam edildiğini belirterek Türkiye’nin kısa zamanda Norveç’i de gerisinde bırakarak hidroelektrik alanda Avrupa sıralamasında 1. olabileceğini düşündüğünü aktardı.

Taner Ercömert: Türkiye Güneş ve Rüzgar Enerjisinde Avrupa’da İlk 5’e Girecek

HESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Taner Ercömert, 2020 yılında Türkiye’nin artan yenilenebilir enerji kapasitesi ile ilgili değerlendirmelerin ardından önümüzdeki sürece dair hedeflerden de bahsetti. Ecömert Türkiye’nin mevcut yenilenebilir enerji kapasitesi ile dünya liginde üst sıralara doğru yükseldiğini belirterek, 2021 yılında toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünün 50 bin megavatı aşabileceğini söyledi. Ercömert Türkiye’nin hidroelektrik santrallerindeki başarısını güneş ve rüzgar enerjisinde de göstereceğinin altını çizerek, önümüzdeki yıllarda bu enerjilerde de Avrupa sıralamasında ilk 5’e girilmesinin hedeflendiğini aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!