Türkiye’den Alınan Gayrimenkuller Yatırım Amaçlı

Türkiye'den Alınan Gayrimenkuller Yatırım Amaçlı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılında yabancılara 15 milyar dolarlık gayrimenkul satma hedefinde olan Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği, Türkiye’de Yabancı Gayrimenkul Yatırımlarının Geleceği İhracat Odaklı Yeniden düşünmek isimli raporu yayınladı. Raporda yabancı yatırımcılarının gayrimenkul alımları ile ilgili ayrıntılar ortaya konuldu.

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği tarafından yayınlanan raporda Türkiye’den gayrimenkul alan yatırımcıların %45’inin yatırım amaçlı alım yaptığı ortaya konuldu. Birçok yabancı sadece yatırım yapmayı hedeflerken alım yapanların %27’sinin vatandaşlık alma planı olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de yatırım yapan 48 ülke vatandaşı ve Türkiye’nin 12 farklı ilindeki 410 uluslararası yatırımcı ile hazırlanan rapor bugün Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği Başkanı Faruk Akbal tarafından açıklandı. Faruk Akbal yatırımların nedenlerine bakıldığında %45 gibi büyük bir oranının sadece yatırım amaçlı ev aldığını, %27’sinin tatil için aldığını ve %27’sinin ise vatandaşlık almak istediğini belirtti. Emeklilik döneminde yaşamak için ev alan yabancı yatırımcıların oranı ise %23 oldu.

En Çok Gayrimenkul Alan Yaş Grubu 45-54 Yaş Arası Oluyor

Türkiye’den gayrimenkul alımı yapan kitleyi yaş gruplarına göre de değerlendirdiklerini belirten Faruk Akbal, en çok yatırımının 45 ile 54 yaş arası doktor, mühendis gibi meslek gruplarından yabancı vatandaşların yaptığını belirtti.

Alım yapan bu yaş grubunun gayrimenkul alma nedenlerinin ise bağlı bulundukları ülkelere göre de farklılık gösterdiğini kaydeden Akbal, Ürdünlülerin %89’unun yatırım amaçlı ev aldığını, Rus vatandaşlarının %70’inin tatil için ev aldığını ve İngilizlerin ise büyük kısmının kalıcı hayat için ev aldığını belirtti.

Yabancı Yatırımcıların %75’i Vatandaşlık Almak İstemiyor

Faruk Akbal yapılan ankete katılan yabancı gayrimenkul alıcılarının büyük kısmının vatandaşlık almak istemediğini belirtti. Gayrimenkul alan yabancıların %10’unun vatandaşlık aldığını belirten Akbal, %15’inin başvuru aşamasında olduğunu geriye kalan %75’lik kesimin ise vatandaşlık almayı düşünmediğini belirtti. Akbal bu tabloya göre gayrimenkul alan 4 vatandaştan sadece birinin vatandaşlık sahibi olmaya çalıştığı sonucunun ortaya çıktığını belirtti.

Türkiye’de yabancı yatırımcılar tarafından en çok gayrimenkul alımı yapılan il ise İstanbul oluyor. %61 oranı ile ilk sırada İstanbul varken, onu ise Antalya izliyor.

Sıfır Konut Alma Oranı Çok Daha Yüksek

Yapılan ankette nasıl konutların tercih edildiği de ölçüldü. Gayrimenkul alanların %57’si sıfır bitmiş dairleri tercih ederken, %32’si ise inşaat aşamasındaki konutları tercih ediyor. İkinci el konut alan kişi sayısı ise %11.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!