Türkiye’ye En Çok Yatırım Yapan Bölge Avrupa

Türkiye'ye En Çok Yatırım Yapan Bölge Avrupa
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerinin derlenmesi ile Türkiye’nin 2020 yılı ocak ve kasım ayları arasında yurt dışından aldığı doğrudan yatırım oranları belli oldu. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına rağmen yurt dışı kaynaklı doğrudan yatırımda ilk sıralarda gelen Türkiye’ye en çok yatırım Avrupa bölgesinden geldi. Avrupa ülkeleri içinde İtalya en çok yatırım yapan ülke olurken, yatırım için en çok tercih edilen alanın bilgi ve iletişim sektörü olması ise dikkat çekti. 2020 yılının ocak ve kasım ayı arasındaki dönemlerinde yurt dışına yerleşik kişilerin Türkiye’ye yaptığı toplam yatırım miktarı 4 milyar 642 milyon doları buldu.

Avrupa 2020 Yılında 783 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Doğrudan yabancı yatırımların bölgesel olarak dağılımına bakıldığında ilk sırada Avrupa yer aldı. 3 milyar 285 milyon dolarla ilk sırada yer alan Avrupa, ocak kasım arasındaki dönemde yapılan toplam yatırımların %70.8’ini oluşturdu.

3 milyar 285 milyon dolarlık yatırım yapan Avrupa’yı, 783 milyon dolarlık yatırım ile Amerika ve 772 milyon dolarlık yatırım ile Asya takip etti. 367 milyon dolarlık yatırım diğer Asya ülkelerinden gelirken 189 milyon dolarlık yatırım Yakın ve Orta Doğu ülkelerinden geldi. 183 milyon dolarla Körfez ülkeleri de son sırada yer aldı.

Türkiye’ye Yatırım Yapmayı Tercih Eden Ülkelerin Başında İtalya Geliyor

2020 yılı ocak kasım döneminde Türkiye’nin aldığı doğrudan yatırımlar ülke bazında değerlendirildiğinde ise ilk sırada İtalya yer aldı. İtalya bu dönemde 970 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. ABD’li yatırımcılar 769 milyon dolar ile ikinci sırada yer alırken, Hollanda ise 491 milyon dolarlık yatırım ile üçüncü sırada yer aldı.

2020 yılında Türkiye’ye yaptığı doğrudan yatırım ile ilk sırada yer alan İtalya, 2019 yılında ise 94 milyon dolarlık yatırım yapmış ve 12. sırada yer almıştı. 2019 yılında Türkiye’ye en çok yatırım yapan ilk 5 ülke arasında Hollanda, İngiltere, Azerbaycan, Katar ve Almanya yer almıştı.

Bilgi ve İletişim Sektörüne İlgi Yoğun

Yatırımcıların 2020 yılında en çok yatırım yapmayı tercih ettikleri sektör ise bilgi ve iletişim alanı oldu. 1 milyar 290 milyon dolarlık yatırım bu sektörde gerçekleşti. Bilim ve iletişim sektörünü ise imalat, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma ve depolama alanları izledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!