Türksat 5A Kısa Sürede İlk Sinyali Verdi

Türksat 5A Kısa Sürede İlk Sinyali Verdi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu Türksat 5A ile ilgili olumlu gelişmeler paylaşılmaya devam ediyor. Uzun süredir gündemde olan yeni nesil haberleşme uydusu dün sabah saatlerinden ABD’den uzaya fırlatılmasının ardından hakkında birçok açıklama geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Türksat 5A uydusunun yolculuğu ve sıradaki uzay projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Haberleşme Uydusu Türksat 5A’yı Falcon 9 Roketi Taşıdı

Uzun süredir gündemde olan yeni haberleşme uydusu Türksat 5A, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Fırlatma Üssü’nden uzaya gönderildi. Türkiye saati ile sabah 05.15’te fırlatılan uyduyu taşıyan roket ise SpaceX roketi oldu. Türkiye’nin 5. nesil haberleşme uydusu olan Türksat 5A, Elon Musk’un CEO’su olduğu SpaceX şirketinin üretimi Falcon  9 roketi ile taşındı.

Türksat 5A Fırlatıldıktan 35 Dakika Sonra İlk Sinyalini Verdi

Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu Türksat 5A’nın dün sabah saatlerinde uzaya fırlatılmasının ardından açıklamalarda bulundu. Türksat 5A uydusunun dünyadan ayrılıp yörüngede harekete geçmesinin ardından açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, uydunun fırlatıldıktan 35 dakika sonra ilk sinyalini verdiğini belirtti. Karaismailoğlu fırlatıldıktan 35 dakika sonra sinyal verdiğini açıkladığı uydunun yolculuğuna devam ettiğini ve yolculuğun 4 ay süreceğini aktardı. 4 ayın sonunda testlerin yapılacağını aktaran Karaismailoğlu, bir sorun yaşanmaması durumunda uydunun faaliyete gireceğini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu Türksat 5B ve Türksat 6A Uyduları İle İlgili Açıklama Yaptı

Bakan Karaismailoğlu dün sabah uzaya fırlatılan haberleşme uydusu Türksat 5A hakkında açıklamalarda bulunduktan sonra önümüzdeki dönem için planlanan projelerden de bahsetti. Uzaya fırlatılması planlanan diğer haberleşme uyduları Türksat 5B ve Türksat 6A hakkında da açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu çalışmaların devam ettiğini belirtti. Türksat 5B uydusunun imalatının tamamlandığını ve test aşamasında olduğunu açıklayan Karaismailoğlu, haziran ayında fırlatılacağını açıkladı. Türksat 6A uydusu için de çalışmaların devam ettiğini aktaran İsmailoğlu, Türksat 6A uydusunun 2022 yılının ilk aylarında fırlatılmasının planlandığını açıkladı.

Türkiye’nin Uzay ve Uydu Çalışmaları Devam Edecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu Türkiye’nin gelecek dönem ilişkin uzay ve uydu projelerinden bahsettikten sonra çalışmaların niteliği ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Bakan Karaismailoğlu bu tarz çalışmaların gençlerin ufuklarının açılması noktasında önemli olduğunu belirtti. İlerleyen dönemlerde de uzay çalışmalarının devam edeceğini açıklayan Karaismailoğlu, dünyaya gücümüzü ve varlığımızı hissettirdiğimizi ve bundan sonra da sürekli olarak uzay ve uydu çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!