TURYİD’den Dikkat Çeken Rapor

TURYİD'den Dikkat Çeken Rapor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD), Covid-19 salgın süreci sebebi ile uzun zamandır hizmet vermeyen kafe ve restoranların açılma sürecinin gecikmesi ya da destek sağlanmaması durumunda ortaya çıkacak tablo ile ilgili bir rapor yayınladı. Salgın sürecinden ekonomik olarak en çok etkilenen alanlardan olan yeme içme piyasası ile ilgili ortaya konan rapor şaşkınlık yarattı.

Türkiye’de aralık ayında alınan yeni tedbir kararları ile ikinci defa yerinde hizmete kapatılan kafe ve restoranların ne zaman açılacağı son dönemlerin en çok konuşulan gündemlerinden biri olmaya başladı. Salgın sürecinde olumlu gelişmelerin yaşanması ile beraber kafe ve restoranların açılacağı tarih binlerce işletme tarafından merakla beklenirken TURYİD tarafından yayınlanan rapor açılış sürecinin sıkıntılı olacağını gösterdi. TURYİD Başkanı Kaya Demirer rapor üzerine yaptığı değerlendirme ile restoranların açılış sürecinde neler talep ettiklerini açıkladı.

Yeme İçme Raporuna Göre Destek Verilmezse 700 Bin Kişi İşsiz Kalabilir

TURYİD tarafından açılan yeme içme raporunda birçok oran açıklandı. Yeme içme sektöründe doğrudan çalışan kişi sayısının 2 milyon olarak belirtildiği raporda 2019 yılında 135 milyar lira ciro elde edildiği açıklandı. Sektördeki işçi ve işveren payları için toplam 56 milyar lira ödendiği, sektörün yıllık KDV miktarının 14 milyar lira olduğu ve sektörün kamuya 70 milyar lira katkısı olduğu belirtildi. Bu değişkenlerin yanı sıra sektörün açılmaması ya da işletmelere destek verilmemesi durumunda 35 bin işletmenin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu ve bu şartların yaşanması durumunda da 700 bin kişinin işsiz kalmasının beklendiği belirtildi. Raporda vergi yapılandırması yaptığı halde ödeme yapamayacak 7 bin işletme olduğu ve destek verilmezse kamunun 47 milyar lira kayıp yaşayacağı belirtildi.

TURYİD Başkanı Kaya Demirer: Restoranların Açılış Sürecinde Desteğe İhtiyacı Var

TURYİD yeme içme raporunun paylaşılmasının ardından TURYİD Başkanı Kaya Demirer, sektörün taleplerinden ve önerilerinden de bahsetti. Açılış tarihine kadar vergi, SGK, yeniden yapılandırma gibi ödemeler için işletmelere 20 bin lira hibe verilmesini öneren Demirer, açışış sonrasında ise vergi ve sigorta primlerinin 6 ay süre ile alınmamasını, yapılandırma için ilk taksitin haziran ayına ertelenmesini talep etti.

Güvenli Turizm Sertifikaları Önemli Noktada Duruyor

Normalleşme çalışmalarının başlaması ile beraber açılacak işletmelerin hızlı şekilde eski cirolarına ulaşmaları için Güvenli Turizm Sertifikaları’nın ve denetlemeleri başarılı şekilde atlatmanın da önemli olduğu düşünülüyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!