1. Ana Sayfa
  2. Manşet
  3. Uber Türkiye’de Yeniden Erişime Açılıyor

Uber Türkiye’de Yeniden Erişime Açılıyor

Popüler ulaşım uygulamalarından biri olan Uber, istinaf mahkemesinin verdiği nihai karar ile yeniden gündeme geldi. Taksiciler ve birliklerinin açtığı dava ile erişim yasağı alan Uber uygulamasının erişim yasağı istinaf mahkemesi tarafından kaldırıldı. Alınan karar ile Uber’in Türkiye’de taksicilik hizmetlerinden biri olarak yeniden uygulamaya konulmasına ve hizmet vermesine karar verildi.

Uber Türkiye'de Yeniden Erişime Açılıyor

Akıllı cep telefonları üzerinden hizmet veren bir yolcu taşıma uygulaması olan Uber’e taksici ve birlikleri dava açmıştı. Taksiciler tarafından açılan davadan çıkan karar ile beraber Uber uygulamasına Türkiye’de erişim yasağı getirilmiş ve faaliyetleri durdurulmuştu. Bugün yapılan açıklama ile uygulamanın yeniden faaliyetlerine başlayabileceği belirtildi. İlk derece mahkemenin verdiği kararı bozan istinaf mahkemesi uygulamanın erişim yasağını kaldırdı ve Türkiye’de taksicilik faaliyetlerine geri dönmesine onay verdi. Bugün itibari ile Uber Türkiye’de hizmet verebilecek.

Uber Türkiye’de Taksi Çeşidi Olarak Hizmet Vermeye Devam Edecek

Türkiye’de bir süredir devam eden Uber davası ile ilgili istinaf mahkemesinin verdiği yeni karar ile Uber uygulamasının erişim engeli kaldırıldı ve şirketin yeniden hizmet vermesinin önündeki engeller kaldırıldı. İstinaf mahkemesi Uber uygulamasının Türkiye’de yeniden hizmet verebileceğini belirtti.

Uber şirketi istinaf mahkemesinin aldığı karar ile ilgili Twitter üzerinden açıklama yaparak, yeniden hizmet vereceklerini belirtti. Uber uygulaması Twitter hesabından yapılan açıklamada mahkeme kararı sevincini Türkiye ila paylaşan şirket, Uber’in taksicilik hizmetlerinden biri olarak Türkiye’de hizmet vermeye devam edeceğini belirtti.

İstinaf Mahkemesi Erişim Engelini Hatalı Buldu

Uber uygulamasına yönelik taksici ve birlikleri tarafından açılan dava ile ilgili ile derece mahkemesi erişim engeli yasağını uygun bulmuştu. İlk derece mahkemenin aldığı karar ile erişim engeli getirilmişti. Ancak istinaf mahkemesi ilk derece mahkemenin aldığı kararı bozdu ve erişim engelini kaldırdı.

İstinaf mahkemesi ilk derece mahkemenin Uber uygulamasına erişim yasağı getirme kararını yanlış bulmuş ve 23 Aralık 2020 tarihinde erişim engelinin kaldırılması kararını almıştı. İsninaf mahkemesinin bu yasağı kaldırmasının ardından 13 Ocak 2021 tarihinde ise uygulamanın yeniden Türkiye’de faaliyete başlamasına karar verildi. İstinaf mahkemesi ABD merkezli şirketin önündeki tüm engelleri kaldırdı ve yeniden Uber’in  Türkiye’de hizmet vermesi onaylandı.

Erişim Engelinin Kaldırılması İle Uber Yeni Sürücü Ortakları Aramaya Başladı

İstinaf mahkemesi tarafından erişim engelinin kaldırıldığını duyuran Uber, sevincini kullanıcıları ile paylaştıktan sonra yeniden faaliyete geçmek için sürücü ortaklarına ihtiyaç duyduğunu belirten bir paylaşım daha yaptı. Uber internet sitesi üzerinden yeni sürücü ortakları aradıklarını duyurdu.

Uber internet sitesi üzerinden sürücü ortakları aradığını belirttiği paylaşımında nasıl başvuru yapılacağı ile ilgili açıklamaya de yer verdi. Popüler uygulama Uber tarafından hazırlanan formları doldurulmasının ardından gerekli evrakların toplanması ile başvuru yapılabileceğini belirtti. Başvuru sürecinin onaylanması durumunda söz konusu kişilerin sürücü ortağı olarak hemen göreve başlayacakları da açıklandı.

Yorum Yap

Yorum Yap