Ucuz Üretim İçin Arazi Kiralama Projesi Devreye Sokuldu

Ucuz Üretim İçin Arazi Kiralama Projesi Devreye Sokuldu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Hazine’ye ait atıl araziler çiftçilere kiralanmaya başladı. Vatandaşların ucuz gıda tüketmekte zorlandığı bugünlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda üretimine destek olmak için yeni proje başlattı. Ucuz üretim ve tüketim için devreye sokulan arazi kiralama projesine 220 bin çiftçi başvuru yaptı. Topraksız olan ya da yeterli toprağa sahip olmayan çiftçilerin üretimine katkı sağlamanın amaçlandığı proje kapsamında 16 bin 500 çiftçiye Hazine arazisi kiralandı. Arazi kiralama projesi yeterli toprağı olmayan çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü koordinasyonu ile hayata geçirilen projede, çiftçilere nüfusa kayıtlı oldukları ve ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan Hazine arazilerinden belli miktarlar kiralanıyor. 10 yıla kadar yapılan arazi kiralama projesi ile Hazine arazilerinin 200 milyon metrekaresinin tarımsal üretime kazandırılması hedefleniyor.

Bakan Pakdemirli: Başvuru Değerlendirme ve Kiralama İşlemleri Planlı Şekilde Sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere nüfusa kayıtlı oldukları il, ilçe, köy ya da bölgelerde ya da en az 3 yıl ikamet ettikleri bölgelerde gerçekleşen Hazine arazileri kiralama projesinin planlı şekilde yürütüldüğünü açıkladı. Çiftçilerin başvurularının değerlendirilmesi noktasında il ve ilçe müdürlüklerinin görevli olduklarını açıklayan Bakan Pakdemirli, kiralama işlemlerinin ve arazi dağıtımlarının ise Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Bakan Pakdemirli: Hazine Arazileri Tarıma Kazandırılıyor

Bakan Pakdemirli arazi dağıtım çalışmalarının avantajları ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Sulama alanlarında arazi düzenlenmesi yasası kapsamında uygulama alanlarının çiftçilere kiralanmasının birçok avantajı olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, bu şekilde Hazine arazilerinin kontrolünün ve denetiminin daha sistematik biçimde gerçekleştiğini açıkladı.

Bakan Pakdemirli Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen arazi dağıtım projelerinin çiftçilik yapmak şartı ile çiftçi ailelerine verildiğini belirterek bu arazilerin tarıma kazandırılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Hazine arazilerinin en uygun şekilde kullanılması ve değerlendirilmesi için projenin önemli olduğunu aktaran Pakdemirli, daha önce de benzer projelerin yapıldığını belirtti.

16 Bin Aileye Arazi Dağıtımı Yapıldı, Planlamalar Devam Ediyor

Bakan Pakdemirli açıklamasında 15 ilde 29 ilçede 200 köy, kasaba ve mahallede toplam 1 milyon 45 bin dekar Hazine arazisinin çiftçilere kiralandığını açıkladı. 16 bin 500 çiftçiye kiralanan Hazine arazileri için tel şartın da çiftçilik yapmak olduğunu açıklayan Bakan Pakdemirli şuanda yoğun bir dağıtım yapıldığını ve yeni arazi kiralamaları için de planlamaların devam ettiğini açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!