Ukrayna Türkiye İlişkileri Güçleniyor

Ukrayna Türkiye İlişkileri Güçleniyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin özellikle ulusal savunma sanayiinde önemli bir lider olduğunu söyleyen Ukrayna Maliye Bakanı Marçenko,  30’dan fazla alanda hem iş deneyimlerinden hem de üretim gücü ve çıktıların yararlandıkları bir ticari ilişki içinde olduklarını belirtti. ASELSAN ile olan işbirliğini bu sürece örnek gösteren bakan ticari çıkarların stratejik avantajlarla da desteklendiğini sözlerine ekledi. Türkiye ile ticari ortaklık düzeyinde 4. Partner olarak görülen Ukrayna ile savunma alanındaki gelişmelerin yanında enerji üretimi, uçak imalatı ve turist akışlarının sağlanması gibi pek çok konuda ortak çıkarlarının bulunduğunu söyledi.

Ticaret Hacminde Artış Hedefleri Sürüyor

30’dan fazla alanda işbirliğinden yararlanılmasının ardından Maliye Bakanı Marçenko, 5 milyar dolar değerindeki ticaret hacminin 10 milyar dolara yükseltilmesi için potansiyeli göz önünde bulundurarak hedef koyduklarını belirtti. 2018 yılından 2019 yılına kadar ticaret hacminde yaklaşık yüzde 22 artış yaşandığına açıklamalarında yer verirken, 2020 yılında yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle zor bir yıl olduğunu vurgularken olumsuz etkinin sürmesine rağmen ticaret hacminde artışın devam etmesini beklediklerini söyledi. Ticaret hacminin savunma yanında, başta altyapı projeleri olmak üzere tarım ve finans sektörleri ile de destekleneceğini ifade etti.

Türkiye’den Yatırım Bekleniyor

Açıklamlarında Türkiye ile olan ilişkilerini daha da geliştirmek istediklerini belirten Marçenko, Ukrayna’nın yeni yasaları ve düzenlemeleri ile yeni yatırımlara ortam ve imkan sunduğunu bu dönemde Türkiye’nin gelişmiş sanayileri tarafından yatırım beklentisinde olduklarını söyledi. Türk yatırımlarının 500 milyon olarak değerlendirildiğini sözlerine ekleyen Marçenko, yatırımlar sayesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin güçleneceğini de belirtti. Müzakerelerin devam ettiği Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) ile hem Türkiye hem Ukrayna ekonomilerinin daha da rekabetçi hale geleceğini belirten Maliye Bakanı Marçenko, tamamının çözümlenememiş olsa da iyi bir ilerleme kaydedildiğini ve önemli gelişmelerin yaşanabileceğini de belirtti.  Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’inin de sözlerine yer veren Marçenko, serbest ticaret anlaşmalarının da müzakerelerin sonuna gelindiğini ve son aşamada olunduğuna da dikkat çekti.

Marçenko Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür Etti

Türkiye ile 30’dan fazla alanda hem tecrübelerinden hem de ürünleri ile ilişkilerinin devam ettiğini vurgulayan Marçenko, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan tutumunun devam ettiği bir dönemde İHA’ların Ukrayna ordusu için yararlı olduğunu söyledi. Özellikle 2020 yılının Ekim ve Aralık aylarında Türk Savunma Sanayi Başkanlığı ile imzalanan anlaşmalara dikkat çeken Marçenko, “Ülkemizi zor zamanımızda İHA’larla güçlendirdiği için minnettarız” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Baykar Şirketi’ne teşekkür etti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!