Üreticiden Tüketiciye yüzde 400 Fiyat Artışı

Üreticiden Tüketiciye yüzde 400 Fiyat Artışı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskişehir seralarında üretilen ürünler pazarlarda ve marketlerde çok yüksek fiyatlarla tüketicinin karşısına çıkıyor. Üretici ile tüketici arasında köprü işlevi gören pazar ve marketlerde söz konusu gıdalara koyulan farklar, piyasada ciddi bir dengesizlik yaratıyor. Eskişehir seralarında 60 gün içinde yetiştirilen yeşil marul üretici tarafından tanesi 2 liraya satılıyor. Seradan 2 liraya satılan marul Eskişehir halinde 3 liradan, pazarlarda 3 ile 5 lira arasından ve marketlerde ise 7 ve 8 lira seviyelerinden tüketiciye sunuluyor. Üreticiden tüketiciye ciddi fiyat farkları ile gerçekleşen satışları ise yetkililer tarafından can sıkıcı konulardan biri olarak ele alındı. Eskişehir seralarında üretilen gıda ürünlerinin %400 oranında zam ile tüketiciye sunulmasını eleştiren Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan üreticiden tüketiciye giden ürünler için dengeli bir fiyat politikasının oluşturulmamış olmasına dikkat çekerken, üretimde planlamanın ne kadar gerekli olduğundan, yanlış planlamanın yarattığı sorunlardan ve seracılık faaliyetlerinin öneminden bahsetti. Buluşan geçen yıl yaşanan üretim kayıpları ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Süleyman Buluşan: Planlı Üretim Planlı Pazar

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan Eskişehir seracılığında üreticiden tüketiciye gidene kadar ürünlerin aldıkları zamlar ile ilgili açıklamalarda bulunduğu konuşmasında planlı üretimin önemine de değindi. Buluşan şimdiler de fiyatı 2 lira olan marulun geçen sene tarlada kaldığına dikkat çekerek bunun sebebinin plansızlık olduğunu vurguladı. Eskişehir seralarında şuan marul üretiminin az olduğunu bundan dolayı fiyatının 2 lira olduğunu aktaran Buluşan bu sen az geçen sene ise gereğinden çok fazla üretilen marulun üreticiye zarar ettirdiğini bunun sebebinin ise plansız üretim olduğunu belirtti. Kırmızı marulun şuanda restoranların kapalı olmasından kaynaklı talep görmediğini aktaran Buluşan üretimin talebe göre yapılması gerektiğini belirterek her zaman planlı üretim planlı pazar mottosu ile hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Üretici ve Tüketici Arasındaki Fiyatlarda Denge Yok

Süleyman Buluşan’ın değindiği en önemli konu üreticinin sattığı fiyat ile tüketicinin aldığı fiyat arasındaki uçurum oldu. Buluşan üretici ve tüketici arasındaki pazarların kanayan yara olduğunu aktararak fiyat dengesinin sağlanmadığını belirtti. Üretici tarafından zor şartlarda yetiştirilen marulun 2 liraya satıldığını ancak marketlerde 5 liraya bile alınamadığını belirten Buluşan, ürünlerin fiyat politikasında dengesizlik olduğunun altını çizdi.

Buluşan: 2021’de Eskişehir’e Sera Desteği Verilmeyecek

Bulaşan’ın değindiği diğer bir konu ise seracılığın önemi oldu. Eskişehir’e geçen yıl verilen sera desteğinin bu yıl verilmeyeceğini belirten Buluşan üreticinin tarla sahibi olmadığını söyledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!