Üretim ve İhracat Aynı Merkezde Buluşacak

Üretim ve İhracat Aynı Merkezde Buluşacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamaya göre, ilk etabı Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği işbirliği ile başlatılmış olan proje kapsamında genç nüfusu ile dikkat çeken Şanlıurfa, ayakkabı üretimi konusunda merkez nokta haline geliyor. Projeye destek veren Cazibe Merkezler Destekleme programı kapsamında Şanlıurfa üretim merkezi işlevi yanında oluşturulan yeni ekosistem çerçevesinde ihracata da yeşil ışık yaktı. Ayakkabı sektörünün önde gelen üretimcilerinin de projeye destek vererek Şanlıurfa projesi için destek sağlaması proje için önemli adımlar oluşturdu. Verilen destekler ile ayakkabı üretim fabrikaları için gerekli olan ekosistemin oluşturulmasına imkan yaratıldı.

Yılda 10 Milyon Çift Üretim Yapılıyor

İlk aşama çalışmaları iki yıl içinde tamamlanan projenin iki yıllık maliyeti 23 milyon TL olarak açıklandı.  Yapılan çalışmalar sonucunda fabrikalarda ayakkabı üretimi kapasitesinin arttırılması hedeflendi. Açıklanan rakamlara göre üretim yapan firmaların ayakkabı üretim kapasiteleri yaklaşık olarak 10 milyon çifte ulaştı. Yapılan bu üretim değeri içinden yaklaşık olarak 5 milyon çift ayakkabı üretim merkezlerinden doğruca ihraç ediliyor. Üretim kapasitesinin bu derece de arttırılması ardından firmaların ihtiyaç duyduğu hammadde ihtiyacının karşılanması için organize sanayi bölgesi içinde yer tahsis etme çalışmalarına başlandı.

18.8 Milyonluk İkinci Etap Yatırımı

Cazibe Merkezleri Destekleme Programı katkılarıyla yürütülen projenin ilk etabının tamamlanmasının ardından gözler ikinci aşamaya çevrildi. İlk aşamada proje de yer almayan bazı üretim firmaları ikinci aşamada projede yer alacak. İlk etapta yaklaşık 23 milyon TL’ye mal olan projenin ikinci etabı için yaklaşık olarak 18,8 milyonluk bütçenin öngörüldüğü bildirildi. İlk etapta projeye 15,5 milyonluk ödeme yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca ikinci etapta 16,9 milyon değerinde ödeme yapılması planlar arsında yer aldı. İkinci etap çalışmaları sonucunda 13 fabrikanın çalışır durumda olduğu Şanlıurfa OSB’de yeni kurulacak 6 yeni fabrika binası ile çalışmalar hız kazanacak.

İstihdam Merkezi Haline Geldi

Oldukça yüksek genç nüfusu ile dikkat çeken Şanlıurfa’da 2019 yılı sonlarında projenin faaliyete geçmesiyle beraber iş imkanı sunulmaya başlanmıştı. Pandemi döneminde dahi istihdam edilen kişi sayısı 1700’lere ulaştı. Fabrikaların tam kapasite üretime geçmesi ile beraber istihdam sayısının 3000’e çıkması bekleniyor. İkinci etap çalışmalarının sonuçlanmasıyla 6 yeni fabrikanın daha üretime başlaması 4500 kişiye daha istihdam imkanı yaratacak. İstihdam edilenler arasında çalışan kadın sayıları da gittikçe artıyor. Fabrikaların tam kapasite üretime geçmesi sonrası kadın istihdam oranının yüzde 40’lara kadar yükselmesi bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!