Üretimde Artış, Muz İthalatı Son Buluyor

Üretimde Artış, Muz İthalatı Son Buluyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yüksek bir tüketim oranına sahip olan muzun üretiminde de ciddi artış yaşanmaya başladı. 2018 yılından beri muz üretimini arttırmaya yönelik kredi desteklerinin sağlandığı çiftçiler muz seraları ile üretimi yüksek bir seviyeye çıkardı. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru konu ile ilgili yaptığı açıklamalar ile yakında muz ithalatına gerek kalmayacağını belirtti. Türkiye’de muz üretiminin maliyetlerine ve verilen desteklere yönelik açıklamalarda da bulunan Doğru, üretimin yıllık artışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Muz üretiminde Adana’nın da dikkat çeken iller arasına girmeye başladığını belirten Doğru, Alanya ilini geçme hedefinden da bahsetti.

2018 Yılından Bu Yana Muz Serraları Artıyor

Tropikal iklim şartlarında yetişen ve Türkiye’de yüksek tüketim oranlarına sahip olan muzun yerli üretimi genellikle Antalya ve Mersin illerinde gerçekleşiyor. Anamur ve Alanya muzu olarak da bilinen bu üretimlerin Türkiye’nin tüketim oranının gerisinde kaldığı ve ihtiyacı karşılamadığı biliniyordu. Bu konuya yönelik olarak 2018 yılından bu yana çiftçiye yapılan kredi destekleri ile seralarda muz üretimi artmaya başladı. Seracılık ile muz üretiminin farklı bölgelere yayıldı ve üretim miktarı yükseldi.

Mutlu Doğru: Muz Üretimi Tüketim İle Aynı Seviyeye Geldi

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, muz üretimi ile ilgili yaptığı açıklamada 2018 yılında başlayan desteklerden bu yan üretimin nasıl arttığına dikkat çekti. Seracılık ile farklı bölgelerde de üretimin yapılmaya başladığını ve bu üretimde parlayan illerden birinin de Adana olduğunu kaydeden Mutlu, yıllık üretim artış oranlarının yükseldiğini ve yakında ithal muza gerek kalmayacağını belirtti. 2019 yılında 122 bin ton muz ithal edildiğini aktaran Mutlu, kısa zamanda bu açığın kapatılacağını aktardı.

Muz Seralarının Maliyeti Yüksek

Mutlu Doğru’nun dikkat çektiği diğer bir nokta ise muz üretimi için verilen destekler ve muz üretimi maliyetleri oldu. Doğru muz seracılığının yüksek maliyetlere sahip olduğunu belirtmekle beraber üretim maliyeti ile satış fiyatı arasında denge bulunduğunu ve özverili bir çalışma ile çitçiyi mutlu edecek oranlarda kazanç sağlayacağını açıkladı.

Adana Muz Üretiminde Parlayan Bir Kent Olacak

Mutlu Doğru’nun konuşmasında dikkat çeken bir diğer nokta da Adana kentinin muz üretimi noktasında yaşadığı gelişme oldu. Adana’nın muz üretimi konusunda Anamur ve Alanya ile yarış içine girmeye başladığını belirten Mutlu, Adana’daki muz üretiminde 2 yılda 3 bin 333 dekar bir artış yaşandığını kaydetti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!