Uzay organizmasının sırrı çözülüyor

Uzay organizmasının sırrı çözülüyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzay ortamına dayanmayı başaran Deinococcus radiodurans adı verilen bakteri üzerindeki uzay etkisi moleküler düzeyde incelemeye alındı.

Olağanüstü dirençli mikroorganizmalar hayatta kalabiliyor

Herhangi bir yaşam biçimi için haşin bir ortam olan uzayda bazı olağanüstü dirençli mikroorganizmalar hayatta kalabiliyor. Öyle ki aşırı koşullara dayanabilen bu tür organizmaların, gezegenler arasında göç edebileceği ve yaşamı bir gezegenden diğerine aktarabileceği öne sürülüyor. Yaşamın Dünya’ya uzaydan geldiğini söyleyen panspermia hipotezi, işte bu düşünceyi temel alıyor.  Hipotezde bahsi geçen dirençli organizmalardan biri olan Deinococcus radiodurans adlı bakteri türü, uzay boşluğunun kızılötesi radyasyonu, sıcaklık dalgalanmaları ve mikro yerçekimi gibi şiddetli etkilerine dayanabiliyor.

Samanyolu’nda uzaylıların yaşayabileceği gezegen sayısı

Yapılan bir araştırmada, Viyana Üniversitesi öncülüğündeki bilim insanları mikropların bir gök cisminden diğerine geçişte nasıl hayatta kalabileceğini anlamak için uzayın bu dayanıklı mikrop üzerindeki etkisini moleküler düzeyde inceledi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışında, özel olarak tasarlanmış bir platformda bir yıl geçiren organizmanın, yapısal hasardan korunmayı başardığı ve yüzeyini çok sayıda vezikülle (kapalı zardan oluşan küçük kesecik) kapladığı ortaya çıktı. Bu bulgulara göre veziküller, bakterinin DNA hasarını onarmasına ve kendini  (reaktif oksijen türleri ismi verilen) son derece reaktif kimyasal moleküllere karşı savunmasına yardımcı oldu. Araştırmacılar ayrıca, bakterinin içsel süreçlerinin de uzay ortamına tepki vermek üzere değiştiğini keşfetti.

Yaşamın Dünya ötesinde var olabilmesi

Araştırmanın liderlerinden Tetyana Milojevic, söz konusu bulguların önemini şöyle açıkladı: Bu araştırma, yaşamın Dünya ötesinde var olabilmesini sağlayacak mekanizmaları ve süreçleri anlamamıza yardımcı olarak, bu haşin ortamda nasıl hayatta kalacağımıza ve adapte olacağımıza dair bilgimizi artırıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!