Uzmanlar Altın Fiyat Beklentilerini Değiştirdi

Uzmanlar Altın Fiyat Beklentilerini Değiştirdi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomi piyasalarında, geçtiğimiz Ağustos ve Eylül ayında birçok uzmanın ons altın için yılsonu fiyat beklentisi 3 bin – 3 bin 200 dolar aralığında bulunuyordu. Fakat peş peşe gelen olumlu ve etkili aşı haberleri, piyasalarda da olumlu karşılandı ve uzmanlar, yılsonu ons altın fiyatlarındaki beklentilerini aşağı seviyelere çekti. Covid-19 virüsüne karşı; Pfizer – BioNTech ortak çalışması, Moderna ve AstraZeneca – Oxford ortak çalışmaları ile birlikte geliştirilen aşılar, altına olan talepleri düşürdü ve nihayetinde ons altın fiyatlarında geri çekilmeler başladı.

Ole Hansen Altındaki Düşüşü Değerlendirdi

Aşı haberlerinin piyasalarda olumlu karşılanması ile birlikte, borsa yatırım fonlarında artış gözlemlenirken, ons altın fiyatında düşüşler yaşandı. Sarı maden yatırımcıları, altın fiyatları düşer mi, sorusunu sorarken, Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, altın fiyatlarındaki düşüşlere ilişkin; “Aşı gelişmeleri ile beraber altın bazlı borsa yatırım fonlarında Mart ayından sonraki en büyük satış dalgası yaşandı.” dedi. Yılsonundaki altın fiyatları öngörüsünü açıklayan Hansen, ons altın fiyatını 2 bin dolar seviyesinden 1.950 dolar seviyesine düşürdüklerini dile getirerek; “2021 yılında altın fiyatlarının en büyük destekçisi zayıflayan dolar olacaktır. Ancak artan tahvil faizleri, merkez bankaları getirisi eğrisi kontrolüne gitmedikleri takdirde, altın için en büyük risk olabilir.” sözlerini dile getirdi.

JPMorgan’dan 2 Yıllık Ons Altın Tahmini

Bir diğer taraftan altındaki sert hareketliliği değerlendiren yatırımcılar, uzmanlardan gelen 2021 güncel altın fiyatı tahminlerini araştırıyor. JPMorgan ABD başkanlık seçimlerinin ardından bir not paylaştı. JPMorgan’ın paylaştığı notta, altın fiyatlarının 2020 son çeyreğinde ons başına 1.880 dolar seviyesinde olduğu açıklandı. JPMorgan 2021 yılı altın fiyatları tahmininde ise ilk çeyrekte 1825 dolar öngörüsünde bulundu. JPMorgan, ons başına altın fiyatları tahminlerinde, 2021 yılsonunda 1.744 dolar seviyesini öngörürken, 2022 yılı için bu seviyeyi 1.304 dolar olarak belirledi.

Societe Generale 2 Yönlü Tahminini Paylaştı

Uzmanlardan altın fiyatlarına dair tahminler gelmeye devam ederken, Societe Generale yayınladığı emtia raporunda, aşı haberlerinin küresel ekonomiyi destekleyeceğinin altını çizerek normalleşme için büyük bir ilerleme sağlayacağını ifade etti. Societe Generale, yaptığı açıklama dikey yönlü bir eğilimde 2021 yılının ilk çeyreğinde ons altının 2 bin 340 dolar seviyesinde olabileceğini öngördüğünü belirtirken, bu eğilimin düşey yönlü olması durumunda seviyenin 1.800 dolar olabileceği tahmininde bulundu.

Warren Patterson Düşüşü Biden ile İlişkilendirdi

ING Bank Strateji Müdürü Warren Patterson da altın fiyatlarına dair yorumlarda bulundu. Patterson ABD seçimlerinden yola çıkarak, altın fiyatları ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Aşı çalışmaları ile birlikte oluşan iyimser hava ve Biden’ın göreve geçiş sürecinin devam etmesi, altın üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Piyasalar için gerçek test ise altının 1.800 dolar seviyesi üzerinde kalıp kalmayacağı olacak vve daha önemlisi, 200 günlük hareketi ortalamada nasıl bir hareketlilik göstereceği. Bu seviyenin altına düşülmesi, daha fazla satış getirebilir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!