Uzmanlardan Altın ve Gümüş Yatırımcılarına Uyarılar

Küresel piyasalarda doların hareketliliğine bağlı olarak yönünü belirlemeye devam eden ons altındaki fiyat hareketlilikleri, yurtiçi piyasalarda gram altın ve diğer altın çeşitlerindeki fiyatları etkilemeye devam ediyor. Küresel piyasalarda zayıflayan dolar, yurtiçi piyasalarda sert yükselişler sonrası gevşemeye başlayan dolar/TL kuru ile birlikte yükselişe geçen ons ve gram altına paralel olarak yükselen gümüş için uzmanlar yorumlarını dile getiriyor. Yatırımcıların altından ve gümüşten uzun süredir beklediği yükselişlerin gelip gelmeyeceği büyük bir merak konusu.

Uzmanlardan Altın ve Gümüş Yatırımcılarına Uyarılar
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın yatırımcıları 2020 yılından bu yana altın fiyatlarında yükseliş yaşanıp yaşanmayacağını merak ediyordu. Zira altın geçtiğimiz yılı değer kazançları ile kapatmayı başarmış olsa da Ocak ve Şubat aylarını çok kötü performanslarla geride bıraktı ve altındaki bu düşüşler, altından sonra en çok tercih edilen değerli metal olan gümüşü de etkiledi. Altın ve gümüşte uzun bir süre görülen değer kayıplarının ardından, doların küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalardaki yön tayini sonrası her iki değerli metalde de yükselişler görülmeye başladı. Sert yükselişler ve sert düşüşler ile volatil hareketler sergileyen altın ve gümüş, yatırımcılarını da ikilemde bırakabiliyor. Yatırımcılar da son dönemlerde öngörülemez hale gelen altın ve gümüş fiyatları için uzmanlardan gelen yorumları değerlendiriyor. Dolar/TL kurundaki hareketliliğe de bağlı olarak yönünü belirlemeye devam eden altın ve gümüş için, Ekonomi Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten çeşitli yorumlar geldi. Fiyatları ve gidişatı yorumlayan İslam Memiş, aynı zamanda yatırımcılara uyarılarda da bulundu.

İslam Memiş “Bu Fiyatlar Sürpriz Olmamalı”

Altın kanadında yaşanan son hareketliliklere bağlı olarak yorumlarını dile getiren İslam Memiş, 2021 yılı için yükseliş yaşanabileceği konusuna dikkat çekti. İslam Memiş, değerlendirmesinde “Yıl içinde altının gram fiyatında 600 lira, gümüşün gram fiyatında 12 lira seviyeleri test edilirse kimse için sürpriz olmamalı” sözlerini dile getirdi. Ayrıca gümüş yatırımcılarına ons gümüş üzerinden yaşanan hareketliliklere bağlı olarak uyarılarda bulunan Memiş “Ons (gümüş) tarafındaki gerilemeye aldanıp da kesinlikle varlıklar satılmamalı, çok pişman olursunuz. TL ile mutlaka fırsa verecektir, gümüş asla satmayın” sözlerini dile getirdi.

Rıdvan Baştürk: “Temkinli Olun”

İslam Memiş’in yanı sıra Stratejist Rıdvan Baştürk de ons gümüş hakkındaki görüşlerini paylaştı. Baştürk açıklamalarında “ABD ekonomisi pandemi şartlarına rağmen beklenenden çok daha güçlü bir görüntü ortaya koyuyor. ABD’den gelen her ekonomik veri emtia piyasalarına olumsuz yansımaya başladı” dedi. Baştürk, bu verilerin ons gümüş üzerindeki etkisinin hep negatif olacağını savundu. Ancak Baştürk’e göre ons gümüş fiyatlanmasında zaman zaman yükselişler olabilir. Baştürk, orta ve kısa vade için gümüş yatırımcılarına “Negatif senaryo görünüyor, temkinli olun” uyarısında bulundu.

Güncel Altın ve Gümüş Fiyatları

Gelişmeler sonrasında güncel altın ve gümüş fiyatları şöyle:

  • Gram altın alış 461,17 TL – satış 461,25 TL
  • Ons altın alış 1.781,54 dolar – satış 1.781,76 dolar
  • Gram gümüş alış 6,71 TL – satış 6,72 TL
  • Ons gümüş alış 25,94 dolar – satış 25,97 dolar

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!