Vergi Ödemeleri Bitcoin ve Ethereum ile Yapılabilecek!

Vergi Ödemeleri Bitcoin ve Ethereum ile Yapılabilecek!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsviçre’de kripto para şirketlerinin, emtia traderlarının ve hedge fonlarının merkezi olan Zug kantonu, halkın vergi ödemelerini Bitcoin ve Ethereum ile yapmalarına izin verecek. Kanton tarafından Perşembe günü bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada; “Hem kişiler hem de şirketler için 100 bin İsviçre Frankı’na kadar olan vergi ödemelerini kripto para ile yapmak mümkün olacak.” ifadelerine yer verildi. 127 bin kişinin ikamet ettiği bölge, Zug merkezli aracı kurum Bitcoin Suisse AG ile ortak olarak çalışıyor. Bitcoin Suisse, dijital paraları franka dönüştürerek gereken tutarı devlete aktarıyor.

2016’dan Bu Yana Bitcoin Ödemesi Kabul Ediyor

Zug kantosu, düşük kurumlar vergisi ile ünlü durumda. Zug, birtakım resmi hizmetler için 2016 senesinden bu yana Bitcoin ödemelerini kabul ediyor. İsviçre’deki kripto şirketlerine, kripto para dostu regülasyon ve dijital paralara yönelik olumlu tutumlarından ötürü ilgi giderek artıyor. Zug kantosu bu olumlu tavırları sayesinde “Cripto Valley” lakabını kazanmıştı.

Enflasyona Karşı Hedge Görevi Bile Görebilir!

İsviçre’nin ileri gelen bankaları ve global bankalar, yüksek volatilite ve güvenlik tedirginlikler sebebi ile şimdiye dek blockchain bazlı hizmet sunmaktan, büyük oranda uzak kalıyordu. Fakat uzmanlar Bitcoin’in küresel virüs salgını ile oluşan pandemi dönemindeki artışıyla enflasyona karşı hedge görevi bile görebileceğini belirtiyor.

Daha Önce de Örneği Yaşanmıştı

İsviçre’nin Zug kantosu Bitcoin ve Ethereum ile vergi ödemelerine izin verileceğini duyurdu. İsviçre’nin Zermatt Belediyesi daha önce, halkın krito para birimleri ile vergi ödemelerine onay vermişti. Yeni ödeme olanağı, kripto pra finansal hizmetler firması olan Bitcoin Suisse vasıtası ile sunuluyor. Zermatt belediye binasına kurulan Bitcoin Suisse satış noktası olanağını kullanabilecek olan belediye halkı, bölgesel vergileri Bitcoin ile ödeyebilecekler. Vergi mükelleflerinin, çevrim içi ödemelerde kripto para birimleri ile ödeme seçeneği için Zermatt Vergi Dairesi’ne başvurması gerekiyor. Kripto para birimlerinden Bitcoin ile ödenen vergi tutarları Bitcoin Suisse tarafınca İsviçre Frankı’na dönüştürülüp belediyenin banka hesabına aktarılıyor.

“Tamamen Yaygın Şekilde Kullanılabilir”

Zermatt Belediye’sinin ardından, İsviçre’nin Zug kantosunda da kripto para birimi Bitcoin ile vergi ödemesi yapılmasına izin çıktı. Yaşanan gelişmelerin üzerine, Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kullanılmasını sağlamak ile Zermatt’ta yetkililer ile ortaklık kuran Bitcoin Suisse Şirketi’nin kurucusu Niklas Nikolajsen, konu ile ilgili gazetecilere şu açıklamalarda bulunu: “Bitcoin ticareti konusunda artık neredeyse tartışmalı hiçbir şey yok. Tamamen yaygın şekilde kullanılabilir.”

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!