Whatsapp Yeni Gizlilik İlkeleri Belli Oldu

Whatsapp Yeni Gizlilik İlkeleri Belli Oldu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp’ın 2021 yılında yeni gizlilik ilkelerini açıklayacağı biliniyordu. Uygulamanın şubat ayında aktif hale gelecek yeni gizlilik uygulamaları ile ilgili bilgiler ise uygulamanın internet sitesi üzerinden açıklandı. Whatsapp tarafından yapılan açıklamaya göre artık Whatsapp kullanıcı verileri Facebook ile paylaşılacak. Bu yeni ilke birçok kullanıcıyı rahatsız etti.

Whatsapp’ın 2021 yılında değişeceği bilinen hizmet şartları kapsamında yeni gizlilik ilkeleri uygulamanın internet sitesi üzerinden açıklandı. 8 Şubat 2021 tarihinde uygulanmaya başlanacak olan yeni gizlilik ilkeleri kapsamında, kullanıcılar o tarihe kadar gizlilik şartları ile ilgili telefonlarına gelecek maddeleri onaylamak durumunda olacak. Yeni gizlilik şartlarını onaylamayan kullanıcılar ise artık Whatsapp’ı kullanamayacak.

Whatsapp Kullanıcıları Verilerini Yasal Olarak Facebook İle Paylaşacak

Whatsapp’ın 8 Şubat 2021 tarihi itibari ile uygulamaya başlayacağı yeni gizlilik ilkeleri ise kullanıcılar tarafından hoş karşılanmadı. Bunun en önemli sebebi ile Whatsapp’ın artık kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşacak olması. Bilindiği gibi Facebook, kullanıcı verilerinin gizliliği noktasında çok fazla güvenilen bir uygulama değil. Geçmiş dönemlerde bu konuda büyük sıkıntılar söz konusu olmuştu. Bununla beraber Whatsapp uygulaması Facebook tarafından satın alındığından bu yana veri paylaşımının yapılıp yapılmadığı tartışma konusu oluyordu. Bugüne kadar kullanıcıların şüpheyle yaklaştığı veri kullanımı artık yasal olarak mümkün olacak. Whatsapp kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşacak. Verilerinin Facebook ile paylaşılmasını istemeyen ve bu ilkeyi onaylamayan kullanıcılar ise artık Whatsapp kullanamayacak.

Verilere Diğer Facebook Şirketleri Ulaşabilecek Mi?

Whatsapp internet sitesi üzerinden uygulanacak yeni gizlilik ilkelerinin açıklaması ve Facebook ile verilerin paylaşacağının açıklanması üzerine kullanıcıların aklında yeni sorular oluşmaya başladı. Birçok Whatsapp kullanıcısı yasal olarak Facebook ile paylaşılacak olan verilerin, Facebook tarafından kurulan diğer şirketlerle paylaşılıp paylaşılmayacağını merak etti. Yapılan açıklamaya göre ise söz konusu verilerin Facebook bünyesindeki tüm şirketlerle paylaşılacağı anlaşıldı. Whatsapp kullanıcıları ise bu yeni uygulamadan hiç memnun kalmadı.

Popüler Uygulama Kullanıcılarının Birçok Verisini Topluyor

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın yeni gizlilik ilkelerinin açıklaması ve Facebook ile paylaşılacağının belli olması üzerine uygulamanın kullanıcıların hangi verilerini topladığı ise merak konusu oldu. Bilindiği gibi her geçen gün yeni özellikler geliştiren Whatsapp kullanıcıların durum ve hesap bilgilerine, mesajlaşma bilgilerine, ödeme ve transfer bilgilerine, kayıt bağlantı ve konum bilgilerine, müşteri desteği gibi iletişim bilgilerine ulaşım sağlayabiliyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!