XRP Yatırımcıları Büyük Zarar Etti

XRP Yatırımcıları Büyük Zarar Etti
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ripple şirketine dava açacağını açıkladı ve haberin üzerine XRP piyasasında ciddi anlamda kayıp yaşanmaya başladı. Dava haberinin öncesinde 0.50 doların üzerinde işlem gören XRP hızlı şekilde 0.30 doların altına düştü. XRP’nin yaşadığı fiyat düşüşü ile ilgili değerlendirme yapan Timothy Peterson, kripto paranın gidişatını hem yatırımcılar hem de ABD hükümeti açısından değerlendirdi.

XRP Yatırımcılarının 1 Haftalık Zararı: 6 Bin Dolar

Yatırım danışmanı Timothy Peterson SEC davasından sonra XRP grafiğinde yaşanan değişiklikleri yorumlayarak, son 1 hafta içinde XRP yatırımcılarının kayıpları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dava haberinin ardından XRP’nin fiyat grafiğini ve piyasa değerini inceleyen Peterson, XRP yatırımcılarının ciddi kayıp içinde olduklarını açıkladı.

Timothy Peterson dava haberi sonrasında XRP pazarından 10 milyar dolarlık çıkış olduğunu gözlemleyerek, bu miktarı yatırımcı sayısına oranladı. Çıkış gerçekleşen miktarı yatırımcı sayısına bölen Peterson, son 1 hafta içinde kişi başına düşen kaybın 6 bin dolar olduğunu açıkladı. Ortalamanın balina cüzdanları değerlendirmeye alındığında normal, küçük yatırımcılar için ise kaybın daha az olduğu düşünülüyor.

Timothy Peterson: SEC Davası ABD Hükümeti İçin Kayıp

Yatırım uzmanı Peterson’ın XRP değerlendirmesi ile ilgili dikkat çeken noktalardan birisi ise SEC’nin dava kararının ABD devletini de kötü etkileyeceğini açıklaması oldu. Peterson XRP pazarından son 7 gün içinde çıkışı yapılan 10 milyar doların SEC’nin yıllık bütçesinin 5 katına denk geldiğini açıkladı. Yatırımcılarla beraber ABD hükümetinin de zarar gördüğünü belirten Peterson, XRP’nin yaşadığı düşüş ile ABD hükümetinin alacağı vergilerin azaldığını belirtti. Dava kararının ABD devletine yıllık 1 ya da 2 milyar dolarlık vergi kaybı olarak yansıyacağını belirten Peterson, dava kararına da eleştirel yaklaşıyor.

XRP Yeniden Yükseliş Gösterdi

XRP fiyatı SEC davasının açıklanmasının ardından 1 hafta içinde 0.50 dolardan 0.30 doların altına düşmüştü. XRP’nin yaşadığı sert düşüşten sonra 24 aralık tarihinde yeniden toparlanmaya başlamasının nedeni ise merak edildi. XRP 0.30 doların altında işlem görüyorken 24 aralıktan bu yana %30’un üzerinde yükseliş gösterdi. SEC davasının etkisi ile gerçekleşen düşüşün ardından yaşanan toparlanma ise dava kararını alan SEC Başkanı Jay Clayton’ın görevden ayrılması ile ilişkili olarak değerlendirildi. ABD yönetiminin değişmesinden kaynaklı olarak SEC yönetim kadrosundan ayrılan Jay Clayton’ın yerine ise Elad Roisman geldi. SEC bünyesinde yaşanan değişimin XRP toparlanmasında etkili olduğu düşünülüyor. 2018 yılında SEC yönetim kadrosunda yer alan Roisman’ın kripto para konusunda da ılımlı bir yaklaşımı olduğu biliniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!