Yabancı Yatırımcılar TL’yi Olumlu Değerlendiriyor

Yabancı Yatırımcılar TL'yi Olumlu Değerlendiriyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizler konusunda yeni adımlar atmayı sürdürürken yabancı yatırımcıların da dikkatini çekti. Covid-19 salgın sürecinde ciddi anlamda değer kaybeden Türk Lirası’nı yeniden güçlendirmek için faiz oranlarının arttırılması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın enflasyonla mücadeleye yönelik açıklamaları son haftalarda Türk Lirası’nı güçlendirdi. Son dönemlerde güçlenen TL bugün yeniden 4 ayın en düşük seviyesine gerilese de yabancı yatırımcılar TL’nin daha da güçlenebileceğini düşünüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Türk Lirasını güçlendirmek adına attığı faiz arttırma adımları geçen hafta etkisini göstermeye başlamıştı. Geçen haftaya 7.64 TL seviyesinden başlayan dolar kuru bu hafta da 7.41 seviyesine kadar çekildi. Dolar kurundaki düşüş ise Merkez Bankası politikaları ile Türk Lirası’nın güçlü bir direniş başlatmasından kaynaklanıyor. Türk Lirası Merkez Bankası para politikalarına bağlı olarak güçlenmeye devam ederken, yabancı yatırımcılarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hamleleri hakkında olumlu açıklamalar yaparak, Türk Lirası’nın daha da değerleneceğini belirttiler.

Capital Economics: TCMB Faiz Artışı Güven Verdi, Enflasyonla Mücadelede Kararlı Bir Adım

Capital Economics hazırladığı raporda TCMB’nin faiz arttırma hamleleri hakkında değerlendirmelerini paylaştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini %17’ye çıkarmasının yatırımcıya güven aşıladığı aktarıldı.

Capital Economics’in kıdemli isimlerinden biri olan ekonomist Jason Tuvey, TCMB tarafından alınan bu kararın oluşan hasarı tamir etme noktasında çok önemli olduğunu ve Türkiye ekonomisinin yönünü değiştirdiğini aktardı. TCMB’nin faizi arttırma kararının enflasyonla mücadele noktasındaki kararlılığı gösterdiğini kaydeden Tuvey, Türk Lirası’nın önümüzdeki aylarda güçlenebileceğini belirtti.

Commerzbank: TCMB Faiz Kararı İstikrarlı Bir Para Politikası Olduğunu Gösterdi

Alman kuruluşu olan Commerzbank da hazırladığı raporda Türkiye Cumhuriyet Bankası’nın faiz kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Commerzbank tarafından hazırlanan raporda TCMB’nin faiz hamlesinin cesur bir adım olduğu ve kararlı bir para politikasını uygulanacağını gösterdiğini belirtti. Merkez Bankası’nın para politikası adımlarında kararlı olduğunu göstermesinin ise güven ortamı yarattığı açıklandı.

Ulrich Leuchtmann: TCMB’nin Yeniden Güven Kazanması İçin Daha Fazlası Gerekebilir

Commerzbank’ın kur ve emtia araştırmaları başkanı Ulrich Leuchtmann Commerzbank raporunun ardından konu ile ilgili kendi şahsi görüşlerini de paylaştı. Bankasının şuanda başarılı bir politika sürdürdüğünü belirten Leutchmann, daha önce güven erezyonu yaratan hamleler göz önüne alındığında güven kazanmasının çok da kolay olmayacağını belirtti. Leutchmann  bankanın yeni bir başkan ve 2 faiz artırımından daha fazlasına ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!