Yapay Zeka Destekli Robot Projesinde Büyük Gelişme!

Yapay Zeka Destekli Robot Projesinde Büyük Gelişme!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka ile robot geliştirme çalışmaları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bugüne kadar birçok yapay zeka destekli robot geliştirilmekle beraber bu robotların öğretilen senaryolar dışında bir durum ile karşı karşıya kalması durumunda işlevlerini yitirmesi ise sıkıntılar yaratıyordu. Ancak yeni geliştirilen bu yapay zeka destekli robot köpek Jueying kendi kendini geliştirme özelliğine sahip.

Kendi Kendini Geliştirebilen Robot Köpek Geliştirildi

Bugüne kadar geliştirilen yapay zeka robotlarının aksine kendisine öğretilmeyen senaryolar karşısında da tepki verebilen yapay zeka destekleri robot köpek geliştirildi. Jueying ismindeki yapay zeka destekli robot köpek, sadece kendisine öğretilen senaryolar üzerinden hareket etmiyor. Dışarıdan gelen müdahalelere karşı tepkisel olabilen robot, dengesini sarsacak bir müdahaleye rağmen dengede kalmaya devam ediyor. Düştüğünde ise yeniden kendi kendine ayağa kalkabiliyor. Bugüne kadar geliştirilen yapay zeka robotlarından daha iyi hareket eden Jueying, kendi kendini geliştirme özelliğine sahip.

Zhejiang ve Edinburg Üniversiteleri’nden ortak bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen yapay zeka destekli robot köpek Jueying, robotların öğretilen senaryolar dışında hareket edebilmesi için geliştirilen farklı bir senaryonun denenmesi ile ortaya çıktı.

Robot Köpek Jueying 8 Farklı Yapay Zeka Uzmanı İle Geliştirildi

Düştüğünde kendi kendine kalkabilen ve kendine öğretilmemiş şeyler karşısında da tepki verebilen robot köpek Jueying’in başarısında geliştirme stratejisinin de büyük bir payı var. Google’ın MuZero algoritmasını geliştirme noktasında kullandığı sisteme benzer bir sistem ile çalışan yapay zeka uzmanları çalışma noktalarını ayırdılar.

Jueying’in geliştirilmesinde 8 ayrı yapay zeka uzmanı görev aldı. Robot köpeğin her biriminden farklı bir yapay zeka uzmanı sorumlu oldu. Yapay zeka uzmanlarının birisi akıcı yürüme yetisi ile diğeri dengede kalma özelliği ile ve her biri de farklı özellikleri ile ilgilendi. Her birimi ile farklı bir uzmanın ilgilendiği 8 kişilik ekip, robotla ilgili çalışmalarında puanlama da yaptılar.

Yazılım Sanal Robot Üzerinde Test Edildi

Yapay zeka destekli robotu geliştiren ekip ilk olarak sanal denemelerde bulundular. Protetipe taşınmadan önce geliştirilen yapay zeka yazılımı sanal robot üzerinde test edildi. Sanal denemelerinde yazlımın başarılı olduğunu gören uzmanlar sıradaki aşamaya geçti. Sanal robot üzerinde etkili olduğu görülen yapay zeka yazılımı protetipe taşındı ve test edildi. Protetipe taşındığında da dışarıdan gelen beklenmedik müdahalelere karşı ayakta kalabilen robot, testleri başarı ile geçti. Dışarıdan gelen müdahalelere rağmen dengesini koruyabilen, dengesi bozulup düştüğünde de tekrar ayağa kalkabilen robot oldukça büyük ilgi gördü.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!