1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Yapay Zeka Kanseri Daha Erken Teşhis Etti

Yapay Zeka Kanseri Daha Erken Teşhis Etti

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma Google’ın yapay zeka sisteminin meme kanserini teşhiste Uzman Radyologlar kadar iyi olduğunu ayrıca hataları azaltmada umut vadettiğini ortaya koydu.

Yapay Zeka Kanseri Daha Erken Teşhis Etti

Göğüs kanseri, kadınlarda kanser kaynaklı ölüm oranları arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alıyor (AP)

Meme kanseri dünya genelinde her 8 kadından birini etkiliyor. Akciğer kanserinin ardından kadınlarda en çok ölüme yol açan kanser türü olan meme kanserini teşhiste yapay zekanın kullanılması dünya genelinde milyonlarca kişinin hayatını kurtarabilir.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre uzman radyologlar mamografileri incelerken meme kanserlerinin yüzde 20’sini gözden kaçırıyor. Ayrıca 10 yıllık dönemde röntgen çektiren kadınların yarısında “yalancı pozitif” (hastalığı olmayana kanser teşhisi konulması) sonuçlar ortaya çıkıyor.

Yapay zeka meme kanserini teşhiste en önemli yöntem

Bilimsel yayın Nature’da çarşamba günü yayımlanan bir makaleye göre, yapay zeka meme kanserini teşhiste en önemli yöntem olan mamografi (meme röntgen filmi) görüntülemelerinde insanlardan daha başarılı oldu.

Eylül ayında Google Health’le birleşen Google Alphabet’inDeepMind yapay zeka biriminin fonladığı araştırmanın bulgularına göre, Google’ın yapay zeka sistemi, meme kanserini teşhiste uzman radyologlar kadar iyi hatta yanlış teşhis oranlarında daha iyi.

Araştırmanın yazarlarından Chicago’daki Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden MozziyarEtemadi, bulgularının meme kanserinin erken teşhisinde önemli bir ilerleme olabileceğini söyledi.

Yorum Yap

Yorum Yap