1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yapay Zeka Suçlunun Suç Tekrar İhtimalini Bilmeye Başladı

Yapay Zeka Suçlunun Suç Tekrar İhtimalini Bilmeye Başladı

Gerçekçi bir senaryoda insanlardan dahi iyi performans gösteren yapay zeka hangi suçlunun tekrar suç işleyeceğini insanlardan daha iyi tahmin ediyor

Yapay Zeka Suçlunun Suç Tekrar İhtimalini Bilmeye Başladı

Bilgisayar algoritmalarının hangi suçluların tekrar tutuklanacağını tahmin etme konusunda insanlardan daha iyi olabileceğini ortaya koyan yeni bir çalışma yayımlandı.

Risk değerlendirme algoritmaları yardımcı oluyor

Risk değerlendirme algoritmaları olası suçları tahmin etme konusunda uzmanlara ve şartlı tahliye kurullarına sık sık kimin parmaklıklar ardında kalacağına karar vermede yardımcı oluyor. Fakat bu tip sistemler ırksal önyargılar gösterdiği için pek çok kez sert biçimde eleştirilmişti ve bazı araştırmalar da algoritmalardan şüphe duymak açısından gerekçe sunmuştu.

insan beyninin sırlarını çözebilir

2018’de gönüllü kişiler ve risk değerlendirme aracı compas’ın karşı karşıya getirildiği araştırmanın sonucunda insanların yeni bir suç konusunda yazılım kadar tahmin yürütebildiği ortaya konmuştu. Yapay zeka alanındaki yeni gelişme insan beyninin sırlarını çözmede kullanılabilir

Yeni gerçekleştirilen bir dizi deney, insanlara tahminlerinin doğruluğu konusunda geri bildirim verildiğinde ve her bir suçluya dair sınırlı bilgi sağlandığında algoritmalar kadar tahmin yapabildiğini doğruladı. Fakat geri bildirim yapılmadığında ya da suçluların profillerine dair detay verilmediğinde insanlar bilgisayarlardan daha kötü tahminde bulunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap