Yapılandırma Başvurularının Süresi Doluyor

Yapılandırma Başvurularının Süresi Doluyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 sürecinin ekonomik yaşam üzerindeki etkisini devam ettirdiği bugünlerde Vergi ve Bazı Diğer Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun isimli yeni düzenleme ile devlet kamu borçlarının yapılandırılması için mükelleflere yeni bir seçenek sundu. Yeni düzenleme ile trafik cezası, öğrenim kredisi ödemeleri gibi birçok kamu borcu yapılandırılabiliyor. Devletin sunduğu yapılandırma seçeneği yoğun ilgi görmeye devam ederken yapılandırma için son başvuru tarihi de yaklaştı. Kamu borcunun büyük oranda azalmasını hatta anapara miktarına kadar düşmesini mümkün kılan yapılandırma için başvuru yapan vatandaşların borçlarını kredi ya da banka kartı ile de ödemesi mümkün oluyor. Mükelleflere birçok avantaj sağlayan yapılandırma başvuruları 31 aralıkta son bulacak.

6 Milyondan Fazla Kişi Yapılandırma İçin Başvuru Yaptı

Kamu borçlarının yapılandırılmasını mümkün kılan düzenlemenin uygulanmaya başladığı tarihten bugüne kadar vergi dairelerine 6 milyon 575 bin mükellef başvuru yaptı. 40 gün önce başlayan yapılandırma düzenlemesinde tam 7 milyon 330 bin yapılandırma dosyayı oluşturuldu. 76 milyarın üzerinde borca denk gelen yapılandırma düzenlemesine ilgi oldukça yüksek ve başvurular da devam ediyor.

Başvurular İnternet Üzerinden Yapılıyor

Covid-19 sürecinin ekonomi üzerindeki etkisinden kaynaklı devletin vatandaşlar desteklemek amacı ile yürürlüğe koyduğu yapılandırmaları için başvurular ise yine salgın sürecinden kaynaklı olarak internet üzerinden yapılıyor. Yetkililerin mükelleflerin ve vergi dairesi çalışanlarının sağlığını risk altına atmamak amacı ile internet üzerinden yapılmasına karar verdiği başvurular e-devlet üzerinden ilgili vergi dairelerine yapılıyor.

Yapılandırma İle Vatandaşlara Büyük Kolaylık Sağlandı

Yeni düzenleme ile beraber kamu borçlarının ve varsa birikmiş vergi borçlarının ödenmesi noktasında mükelleflere büyük avantajlar sağlanıyor. Yapılandırmaya başvuran vatandaşların ödeyecekleri miktar anaparaya kadar düşebiliyor. Vergi yapılandırmasından faydalanan ve peşin ödeme yapan vatandaşlar borçlarının sadece anapara kısmını ödeme seçeneğine sahip olurken, birikmiş vergi borçlarının ise ziyaı borçları siliniyor. Yapılandırma borçlarını peşin olarak 1 şubat tarihine kadar ödeyen mükellefler için ise Yİ-ÜFE tutarının %90’ı oranında ve idari para cezalarının ise %25’i oranında indirim sağlanıyor. Yapılandırmadan faydalanan vatandaşlar çok daha az para ödeyerek borçlarını kapatma imkanı buluyor.

Yapılandırma Ödemelerini Kredi Kartı İle Yapmak Mümkün

Yapılandırmaya başvuran vatandaşların ödemeleri için kredi kartı seçeneği ve taksit imkanı da sunuluyor. Ocak ayı içinde borçlar peşin ödenebileceği gibi 18 aya kadar taksitle kredi kartından da ödenebiliyor.

Yapılandırma Başvuruları İçin Son Gün 31 Aralık

Mükelleflerden yoğun ilgi gören yapılandırma başvuruları için son gün ise yaklaşıyor. 2020 yılı bitmeden yapılması gereken başvurular için son gün 31 aralık.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!