Yastık Altı Altım Yatırımcıları Kapalıçarşı’ya Akın Etti!

Yastık Altı Altım Yatırımcıları Kapalıçarşı’ya Akın Etti!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen başkanlık seçiminde hala sonuçlar kesinleşmiş görünmüyor. Joe Biden ile Donald Trump’ın arasındaki başkanlık yarışı, küresel çapta ekonomik gelişmelere etki eden en önemli faktör olarak ele alınıyor. Başkanlık seçiminde devam eden belirsizlik altın ve diğer maden fiyatlarında da dalgalanmalara neden oluyor.

Bir diğer yandan bütün dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsü salgını neticesinde; Fransa, Almanya, İspanya, Belçika, İngiltere gibi Avrupa ülkeleri ile birlikte ülkemiz de dahil olmak birçok ülkede koronavirüsle mücadele ve tedbir kapsamında önlem ve kısıtlamalar uygulanıyor.  Bu uygulamalar da tıpkı ABD başkanlık seçimi gibi ekonomide ivmelenmelere sebep oluyor.

Seçim ve Salgın Altına Nasıl Etki Etti?

Joe Biden ve Donald Trump’ın başkanlık yarışı ve küresel virüs salgını; dolar, Euro, sterlin gibi döviz kurlarında etkin rol oynarken bir diğer yandan altın ve diğer maden fiyatlarını da etkiledi. Dolar/TL oranındaki artış, Euro/TL oranındaki artış gibi altın ve diğer maden fiyatlarında da artış yaşandı. Altın fiyatlarında yaşanan bu artış, fiziksel altın satışlarını da doğrudan artırdı. Yastık altında altın yatırımı bulunan vatandaşlar, bu artışı fırsat olarak görerek kuyumculara akın etti. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar soluğu Kapalıçarşı’da aldı. Ellerinde bulunan altınları artan fiyatlarla birlikte değerlendirmek isteyen vatandaşlar, Kapalıçarşı’ya akın ederek altınlarını bozdurdu.

600 TL’ye Kadar Çıkabilir

Vatandaşlar elindeki altınları bozdurmak için kuyumculara koştu. Düğün yapmak isteyen gelin damat adayları ise daha düşük ayardaki altınları tercih etti. Uzmanlar, gram altındaki yükselişin küresel çaptaki politik gelişmelerle beraber devam edeceğini iddia etti. Uzmanlara göre; yıl sonuna kadar altının gram fiyatının, ons fiyatlarındaki artışa göre 600 TL’ye kadar çıkacağını tahmin ediyor. Bu şartlar altında, çeyrek altının ise 1000 TL seviyesine yükselme göstermesi anlamına geliyor.

Kasım Ayında Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

İlk haftasını geride bıraktığımız Kasım ayında, ABD başkanlık seçimleri, küresel virüs salgını gibi sebeplerle altın fiyatları da artış gösterdi. Tarihi zirvelere ulaşarak rekor tazeleyen altın fiyatları araştırılıyor. Elinde altın bulunanlar ve altın almak isteyen vatandaşlar altın fiyatlarını merak ediyor. Buna göre;

  • Gram altın 535 TL
  • Çeyrek altın 883 TL
  • Cumhuriyet altını 3 bin 600 TL
  • 22 ayar bilezik 489 TL
  • 14 ayar altın 312 TL

olarak fiyatlandırılıyor.

Gümüş de Altının Takipçisi

Yükselen altın fiyatlarıyla birlikte gümüş ve diğer madenlerde de artış gözlendi. Buna göre; gram fiyatı 7 TL’yi aşan gümüş, 10 günde 1 TL’lik artış yaşamış oldu. Gram gümüş 7,01 TL üzerinden işlem görüyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!